Böyle vurgun görülmedi!

ABD’nin metropolü New York’ta sanat galerilerine sattığı sahte tablolardan milyon dolarlar kazandığı ortaya çıkan Glafira Rosales isimli kadının Çinli bir ressamla işbirliği yaptığı öne sürülüyor…
İddiaya göre, Manhattan’da yaşayan Pe-Shen Quian (73) isimli ressamın çizdiği tablolar, modern sanatın temsilcilerinden Mark Rothko ve Jackson Pollock gibi isimlerin imzalarıyla sanat galerinde milyonlarca dolar karşılığında satıldı.

Sokakta keşfedildi
Suçlu bulunduğu takdirde 34 yıl hapisle yargılanacak olan Rosales’in suç ortağı olduğu öne sürülen Qian, geçen hafta evi Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanları tarafından aranınca dikkat çekti. Henüz hakkında herhangi bir resmi suçlama bulunmayan Qian’ın, Manhattan’da sokakta resim yaparken Rosales’in erkek arkadaşı ve iş ortağı tarafından keşfedildiği ve 1990’ların başından bu yana onlar için çalıştığından şüphe ediliyor.

İki sene önce ortaya çıktı
Dev sanat dolandırıcılığı, ilk olarak 2011’de New York’taki tarihi sanat galerisi Knoedler&Company’nin karıştığı sahte Pollock tablosu skandalıyla patlak verdi. Kentin 165 yılla en eski galerisinden 17 milyon dolara (33 milyon TL) aldığı Pollock tablosu sahte çıkan bir Belçikalı işadamı, galeriyi dava etti. Üst üste birçok sahtecilik iddiasının gelmesiyle kapanan galeri hakkında FBI soruşturma başlattı.
Rosales’in ortağının Qian olduğunu savunuyor. Qian’ın tablolardan ne kadar kazandığı ise bilinmiyor.

Bir önceki yazımız olan 'Cinayeti protezsiz işledim' başlıklı makalemizde cinayet, güney afrika ve oscar pitrorius hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *