Borusan Otomotiv ile Aston Martin boşandı

Bir yandan lüks otomobil vergilerine getirilen artışlar, diğer yandan da satış adetlerinin istenilen düzeylerin altında kalması, 2010 yılının ekim ayından bu yana sürdüren “birlikteliğin” sonlandırılmasına neden oldu.
Borusan Otomotiv tarafından yapılan açıklamada, şirketin geleceğe dönük stratejileri doğrultusunda ve üretici firmayla sağlanan mutabakat sonucunda, markanın temsilciliğine son verme kararı alındığı bildirildi.

Toplam 38 adet sattı
Açıklamada Borusan Otomotiv’in, yasal sorumluluk çerçevesi ve süresi boyunca, Borusan Otomotiv tarafından ithal edilmiş olan Aston Martin’lere, Türkiye’de yeni bir yetkili servis hizmete alınana kadar, Borusan Oto İstinye’de hizmet verileceği kaydedildi.
Edindiğimiz bilgilere göre ÖTV artışları nedeniyle satışların düşmesi, düşük kar marjıyla çalışan Borusan Otomotiv’in Aston Martin’i bırakmasındaki en büyük etken oldu. Yılda 4 bin adede yakın araç üreten İngiliz marka, fiyat konusunda Türkiye’ye bir ayrıcalık tanıyamayacağını belirtirken, Borusan Otomotiv de, ayrılmanın daha uygun olacağını iletti. Yılbaşından bu yana süren görüşmeler sonucu iki taraf da, ayrılma kararını verdi.
Aston Martin’in Türkiye pazarında kalmak istediği ve yeni bir distribütör arayışını sürdürdüğü belirtilirken, Borusan Otomotiv, İstanbul Maçka’da bulunan Aston Martin showroomunu tamamen Land Rover’a tahsis etti.
Borusan, 2010 yılında 7, 2011’de 20, 2012’de 10 ve bu yılın ocak ayında da 1 adet olmak üzere distribütörlüğü boyunca toplam 38 adetlik satış gerçekleştirdi.

Bir önceki yazımız olan Rüya otomobil sahibi olmak başlıklı makalemizde levent köprülü, lüks otomobil ve lüx otomobil hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *