Borsaya girmeden önce dikkat edin

Orta Vadeli Programın açıklanması ile birlikte gözler sermaye piyasalarına döndü. Birinci önceliklerinin üç yıllık dönemde cari açığı azaltmak olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bunun için yurtiçi tasarrufları artırmak, mevcut kaynakları üretken alanlara yönlendirmek ve ekonominin verimlilik düzeyini yükseltmek gerektiğinin altını çiziyor.
‘Tasarrufların artırılması’na yönelik yapılan vurgu, tartışmaları da beraberinde getiriyor. Uzmanlar yatırım araçlarında reel getirilerin olmamasını yatırımcıları tasarruftan uzaklaştıran nedenlerin başında geldiğini söylüyor.


Gayrimenkul öne çıkıyor
Bu noktada geleneksel bakış açısının da etkisi ile yatırımda gayrimenkul öne çıkıyor. Hisse ise ekonomi alanında en fazla konuşulan yatırım enstrümanı. Buna karşın yatırımcı bu alana mesafeli kalmaya devam ediyor.
İstanbul Finans Merkezi Projesi kapsamında ciddi hedefler konan borsadaki yatırımcı sayısı 2000 yılında ulaşılan seviyenin gerisinde. Ağustos ayında hisse yatırımcı sayısı ancak 1 milyon 92 bin oldu. Oysaki borsanın zirve yaptığı 2000 senesindeki bakiyeli hesap sayısı 1 milyon 383 bini aşmıştı.

3 yılda 75 şirket arzı
Son yıllardaki trendlere baktığımızda da gelişmelerin çok da iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Son üç yılda 75 şirket halka arz edildi. Bir övünç kaynağı olarak görülen halka arzların ardından kâr eden yatırımcı sayısı ise düşük. Zira halka arzların ardından geçen süre zarfında 45 hisse kaybettirdi.
Kazandıran hisse sayısı ise 30. Buna enflasyonun etkisini de dahil ettiğimizde reel olarak kazandıran sayısının daha da gerileyeceğini söylemek yanlış olmaz. Borsa İstanbul’da işlem gören şirket sayısı 417’ye ulaştı. Halka açılan şirketler kayda değer bir kaynak topluyor. Ancak gerek fiyatlamalardan gerekse sonrasındaki düşük faaliyet performanlarından dolayı olsa gerek yatırımcısı kaybediyor.

Serbest İşlem Platformu
Serbest işlemler platformunda (SİP) işlem gören hisseler bu güne kadar hep kaybettirdi. Halk Sigorta ve Merit Turizm dışındaki hisselerin halka arzdan bu yana getirileri negatif. Abartılı şişirilmiş fiyatlarla borsaya gelen bu hisseler yatırımcısına ciddi zararlarla tanışmasına neden oldu. Bu hisseler arasında en çok dikkat çekeni Asil Çelik oldu. Asil Çelik geçtiğimiz yıl temmuzda 250 TL’den borsada işlem görmeye başladığında Türkiye’nin en değerli firması unvanını da bir günlüğüne elde etmiş oldu.
Hisse 250 TL’den 3.90 TL’ye inerken işlem hacminin düşük olması mağdur sayısını sınırladı. SİP’te işlem gören diğer hisselerde de benzer durumlar söz konusu. Balatacılar yüzde 99, İşbir yüzde 93, Uzertaş yüzde 91 değer yitirdi. Veriler yatırımcıların SİP’ten uzak durması gerektiğini net bir şekilde gösteriyor.

GETİRİLER SINIRLI, ÖNE ÇIKAN AZ

Serbest İşlem Platformu dışında borsaya gelen diğer şirketlerin de yatırımcısına kazandırdığını söylemek zor. Son üç yılda halka arz edilen 75 hisseden kazandıran hisse sayısı sadece 30. Buna paranın enflasyon karşısında erimesini de dahi ettiğimizde bu sayının daha da azalması söz konusu.
Borsaya gelen bu şirketlerden kayda değer artış gösteren hisse ise kuşkusuz Pegasus oldu. Nisanda 18.75 TL’den halka açılan şirket 6 ayda yüzde 103 kazandırdı.
Son üç yılda en fazla kazandıran diğer üç firmadan Bakanlar Medya yüzde 61.43 ve Teknosa yüzde 57.65 kazandırırken, Tümosan’ın getirisi yüzde 51.07 oranında oldu.

BÜYÜK HALKA ARZ OLMASI KAZANMAYA YETMİYOR

Halka arz edildiklerinde yatırımcılar bir adet hisse alabilmek için kuyruk oluşturduğu hisselerin geçen süre içindeki performansı hiç de iş açıcı değil.
Geçtiğimiz yılın en büyük halka arzlarından olan Halkbank’ın ikinci halka arzından elde edilen gelir 4.5 milyar TL. 15.10 TL’den halka arz edilen hissenin cuma kapanışı ise 15.80 TL’den oldu. Aynı sürede endeks yüzde 7.89 kazandırırken hissenin getirisi yüzde 4.64’de kaldı.
2011 yılındaki en büyük halka arzı ise Bizim Mağazalar gerçekleştirdi. Şirket piyasadan 252 milyon dolar nakit temin ederken aynı süre zarfında yatırımcısına yüzde 2.58 kazandırabildi. Bu sürede endeks yüzde 19.53 oranında yükseldi.
Bu olumsuzluklara karşın büyük halka arzlardan yatırımcının kazandığı hisseler de bulunmuyor değil. 2010’da halka arz edilen Emlak Konut’a o tarihte iki kat talep geldi. Şirket 722.5 milyon dolar piyasadan kaynak temin ederken hisse aradan geçen sürede yüzde 59.54 yükseldi.

OVP EN ÇOK HANGİ SEKTÖRLERİ ETKİLEYECEK?

Orta Vadeli Plan’da bu yıl ve önümüzdeki yılın ekonomik büyümelerinde yapılan aşağı yönlü revizyon, piyasalar için sürpriz olmadı. Orta Vadeli Program çerçevesinde kredili alış verişlere sınırlama getirilmesi öngörülüyor.
Bu noktada özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektörüne yönelik tedbirlerin gündeme gelmesiyle birlikte talepte daralmanın yaşanması şaşırtıcı olmayacak. Bu durum ister istemez sektörde yer alan firmaları olumsuz yönde etkileyecek. Oysa ki sektörde özellikle 2009 yılında getirilen teşviklerle birlikte ciddi bir büyüme yaşanmıştı. Aynı sürede sektördeki firmalar karlarını büyütürken yatırımcısının da yüzü gülmüştü. Ancak otomotivdeki yüksek kârlılık oranları satışların da hız kesmesiyle birlikte 2011 son çeyreğinden itibaren zayıfladı.

Tüketici kredileri…
Yeni durumla birlikte gerilemenin devam etmesi şaşırtıcı olmayacak. Öte yandan İş Yatırım banka analistleri yıl sonu bütçe açığında yapılan aşağı yönlü revizyonun bono piyasası için olumlu olduğunu belirtti.
Bununla birlikte tüketici kredileri büyümesini sınırlamak ve tasarruf oranını arttırmak için alınması planlanan önlemlerin yüksek tüketici kredisi portföyüne sahip bankaları olumsuz etkileyeceğini, dile getirmekteler.
Toplam kredileri içinde kredi kartları ve diğer tüketici kredileri payının yüksek olduğu Akbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Bank Asya’nın, üzerinde çalışılan düzenlemelerden daha fazla olumsuz yönde etkilenebileceğini düşünüyorlar.
TSKB ve Albaraka Türk’ü en az etkilenecek kurumlar olarak görürken Halkbank’ın birinci kuşak bankalar arasında en defansif kurum olduğunu ifade etmekteler.

 

Bir önceki yazımız olan Nur Nadir boşanmak için baskı yapıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *