Bono yerine kira sertifikası

Hazine 1.5 milyar dolarlık kira sertifikası (sukuk) satarak borçlandı. Sukuk, basit anlamıyla faizsiz bonodur. Bonoda faiz ödenir, Sukuk yatırımcısına yaptığı yatırımın (verdiği borcun) getirisi, faiz adı altında değil de başka isimler altında, genelde kira geliri olarak ödenir.
Hazine’nin, uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihracı için HSBC, QInvest ve Standard Chartered’a yetki ile geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kira sertifikası ihracı yoluyla 1.25 milyar dolar borçlanma gerçekleştirildi.
Hazine’nin açıklamasına göre, kira oranı %4,557 oldu. Kira sertifikasının %27’si Ortadoğu, %19’u Türkiye, %19’u İngiltere, %14’ü Avrupa, %11’i ABD ve %10’u Asya bölgesindeki yatırımcılara satıldı.
Kira sertifikaları, varlık kiralama şirketlerince, kendi nam ve sertifika sahiplerinin hesabına ve yararına, satın almak veya kiralamak suretiyle devralınan varlıkların finansmanını sağlamak amacıyla düzenlenen ve sahiplerinin bu varlıklardan elde edilen gelirlerden payları oranında hak sahibi olmalarını sağlayan menkul kıymetlerdir.

Varlıklar bir havuzda toplanıyor
Hazine Müsteşarlığı’nın Varlık Kiralama Anonim Şirketi (HMVKŞ) adında bir “Anonim Şirketi” var. Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un kapsamında, kamuya ait taşınmazlar HMVKŞ’ye satış yoluyla devrediliyor. Tapu kayıtlarında taşınmazlar HMVKŞ adına tescil ettiriliyor.
HMVKŞ’ye devri yapılan taşınmazların ilgili kurumlarca kullanımları aynen devam ediyor. Hazine Müsteşarlığı ile HMVKŞ arasında satış yoluyla devir işleminden bağımsız ayrı bir kira sözleşmesi imzalanıyor.
Taşınmazların kira süresi sonunda ger alımına ilişkin Hazine tarafından geri alım taahhütnamesi düzenleniyor.
HMVKŞ tarafından satın alınan varlıkların Hazine Müsteşarlığı’na kiralanması karşılığında, sertifika sahiplerinin payları oranında kira geliri hak etmelerini sağlayan kira sertifikası ihraç ediliyor.

Devrettiği varlıklara kira ödüyor
Hazine’nin HMVKŞ’ye devrettiği varlıklar için ödediği kiralar kira sertifikası sahiplerine payları oranında kira geliri olarak ve vade sonunda kira sertifikası bedeli olarak dağıtılıyor.
Bizde faizsiz bono ile Körfez ülkelerinden kolaylıkla ve ucuz ucuz borçlanacağına inanılır. Hazine’nin son ihracında da görüldüğü gibi Körfez ülkelerinin faizsiz bonolara ilgisi umulduğu kadar yüksek değildir.
Standart&Poors’un Körfez ülkeleri finans kuruluşlarında yaptığı araştırmaya göre, Körfez ülkelerindeki fonların yüzde 80’i faizli olarak değerlendiriliyor.
Bugüne kadar değişik ülkelerde hükümetlerin ve kurumların ihraç ettikleri sukukların toplam değerinin 1.3 trilyon dolara ulaştığı belirtiliyor. En fazla Sukuk ihraç ederek borçlanan ülkelerin başında Malezya geliyor.
Türkiye’de katılım bankaları (faizsiz işlem yapan bankalar) Sukuk ihraç ederek ilk borçlanmayı 2010 yılında gerçekleştirdi.
Hazine ise Sukuk ihraç ederek borçlanmaya 2012 yılında başladı.

Güngör Uras

Bir önceki yazımız olan 'Mobbing' varsa tazminat da var başlıklı makalemizde çalışma hayatı, cem kılıç ve İşyerinde psikolojik taciz hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *