Boğaziçi en iyi 200 üniversite arasında

Boğaziçi Üniversitesi, THE ile Thomson Reuters’ın üniversiteler sıralamasında ilk 200’e girdi. Bu başarı Türkiye açısından bir ilk…

Times Higher Education (THE) ve Thomson Reuters’ın yaptığı dünya üniversiteler sıralamasında Türkiye’den ilk defa bir üniversite ilk 200 içerisinde yer aldı. Geçen yıl 276’ıncı sırada bulunan Boğaziçi Üniversitesi’nin bu yıl 199’uncu olduğu listede ilk sırada California Institute of Technology, ikinci sırada Harvard ve üçüncü sırada Oxford Üniversitesi’nin yer aldı. Listede, İTÜ ve ODTÜ 201-225, Bilkent Üniversitesi 226-250, Koç Üniversitesi de 276-300 gruplarında yer aldı. Türkiye’deki üniversiteler, önceki yıllara oranla daha üst sıralarda yer aldı. Thomson Reuters’ın Türkiye temsilcisi Metin Tunç, “Daha önceki yıllarda yapılan alıntıların sadece sayısına bakılıyordu. Fakat şimdi bilimsel etki düzeyi de incelendi. Bu nedenle Türkiye’deki okullar atılım yaptı” dedi.
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Gülay Barbarosoğlu ise “Bu bir yıllık değil daha uzun bir sürecin sonucu. Elbette mutlu olduk. Fakat 150 yıllık kültürü ve entelektüel dünyaya katkısıyla çok daha yukarılarda yer almalıydı. Şimdi bunu devam ettirmemiz lazım. 150’nin içine girip orada kalırsak, o zaman daha iyi bir iş yaptığımıza inanacağım” dedi.

Bir önceki yazımız olan Kürtçe eğitime onay kafaları karıştırdı başlıklı makalemizde Demokrtikleşme paketi, eğitim ve Kürtçe eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *