BM’nin kritik raporu yakında açıklanacak

ABD’de Başkan Barack Obama yönetiminin Suriye rejimini kesin bir dille kimyasal silah kullanmakla suçlamasına rağmen Birleşmiş Milletler (BM) raporu iki hafta sonra yayınlanacak.

21 Ağustos günü ABD ve Suriyeli muhaliflere göre yaklaşık 1300 kişinin öldüğü Şam yakınlarındaki Guta’da incelemelerini bitiren 20 kişilik BM araştırma ekibi ülkeden ayrıldı.
13 araçlık konvoyla Lübnan sınırından geçen ekip Beyrut Refik Hariri Havalimanı’ndan uçağa bindi. Heyetin yanı sıra Suriye’de görev yapan BM ajanslarında orta düzey görevlerde çalışan kişiler de tahliye edildi. Rapor konusunda önceki akşam BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesini bilgilendirdi.

Ban Ki-Moon istedi
Reuters’a konuşan diplomatlar Ban’ın ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’nin temsilcilerine raporun iki hafta içerisinde hazır olacağını söylediğini belirtti. Araştırma ekibinin başındaki Ake Sellström’ün raporun hazırlanması için bir aya yakın bir süre öngördüğü Ban’ın süre olarak iki haftayı kabul ettirdiği öğrenildi. Ekibin topladığı biyolojik ve çevresel bulgular birden fazla laboratuvarda test edilecek. Rapor Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerle paylaşılacak.

Bir önceki yazımız olan Obama Suriye pozunu verdi! başlıklı makalemizde 2013, abd ve barrack obama hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *