BM heyeti Guta’ya gidiyor incelemesi

18 Ağustos’ta kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmak için Şam’a gelen 20 kişilik heyetin otellerini terk etmesine izin verilmiyordu. 21 Ağustos gecesi Guta’da düzenlenen ve yüzlerce kişinin öldüğü kimyasal saldırıyı araştırmak için heyetin Şam’dan ayrılmasına Esad rejimi yeşil ışık yaktı.


Birleşmiş Milletler’in Silahsızlanma Temsilsicisi Angela Kane ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim arasındaki anlaşma uyarınca dün yola çıkan heyetin bugün Guta’da inceleme yapması bekleniyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un heyetin görev alanının geniş olması için ısrar ettiği belirtildi. Suriye muhalefeti heyete ‘sınırsız’ giriş hakkı sağlanmasını istedi. Suriye ordusunun BM heyetinin geçeceği bölgelerde ‘ateşkes’ uygulayacağı açıklanırken toprak örnekleri toplayacak heyetin olay yerine altı gün geç gitmesi nedeniyle kimyasal izlerin silinmiş ya da zayıflamış olması mümkün. Suriye rejimi, kimyasal silah kullandıkları iddiasını reddederek muhalifleri suçlamıştı. Devlet Başkanı Beşar Esad ise saldırı ile ilgili doğrudan açıklama yapmadı.

Bir önceki yazımız olan Sevgililerini bile izlemişler! başlıklı makalemizde ajan, aşk ihtihbaratı ve GSHQ hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *