BM kararı olmadan vurulabilir

ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ın önceki gün Suriye’ye ‘ciddi karşılık verilmesini kararlaştırmasının’ ardından müdahaleye ilişkin açıklamaların tonu sertleşiyor. Dün BBC’ye röportaj veren İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) onayı olmadan da harekete geçilebileceğinin sinyalini verdi.

 

‘Yasal meşruiyet’ vurgusu
Hague “BMGK’nın oybirliğiyle aldığı karar olmasa dahi kimyasal silahların kullanımına karşılık vermek mümkün müdür? Ben cevabın ‘evet’ olduğunu öne sürerdim” diyen Hague’a ‘bu hafta içerisinde saldırı düzenlenip düzenlenmeyeceği’ sorusunu da yanıtlandı. İngiltere’de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi Akdeniz’deki İngiliz donanma gemilerinin önümüzdeki hafta harekete geçecek şekilde hazırlandığını öne sürse de Hague “Kamuoyu önünde bunu tartışacak değilim fakat ABD, biz ve Fransa gibi ülkeler 21. yüzyılda kimyasal silahın kullanımının cezasız kalmayacağına inandığımızı belirttik. Askeri detaylara giremiyorum” dedi. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ise Endonezya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada “ABD bütün seçeneklere bakıyor. İstihbarat topluyoruz. Eyleme geçilecekse bu uluslararası toplumla birlikte ve yasal meşruiyet çerçevesinde olur” dedi.
İngiltere Başbakanı David Cameron’ın tatilini keserek Londra’ya dönmesi bekleniyor. Ailesiyle Cornwall’da tatilde olan Cameron’
yarın Suriye’ye ilişkin toplantıya başkanlık edecek.

Bir önceki yazımız olan Afyonkarahisar davası ortada kaldı başlıklı makalemizde afyonkarahisar, Afyonkarahisar askeriyede cephanelik patlaması ve askeri yargıtay hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *