Bitkisel Çayların Hayatımızdaki Önemi

Çaylar hem keyif için hem de sağlığımızı koruyabilmek için içtiğimiz içeceklerdendir. Dünya üzerinde yüzlerce farklı çeşidi bulunan çayların her birinin kendine özgü bir faydası bulunmaktadır. Teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde hayatımıza pek çok konuda kolaylıklar getirilmesi ile birlikte, çaylar da poşetlere girmiş ve günlük tüketim için özel olarak hazırlanmıştır.

Ülkemizde yetişen çayların sayıları da oldukça fazla olup, her birinin farklı yararları bulunmaktadır. Bazıları kaynatılarak, bazıları da demlenerek içilen çayların binlerce yıldır insan hayatında önemli bir yeri vardır. Bitki çayları, özellikle de kışın soğuk aylarında hem içimizi ısıtmakta, hem de bizi soğuktan ve hastalıklardan korumaktadırlar.

1-Sarı Kantaron: Sarı kantaron çay olarak içildiğinde ya da yağ olarak kullanıldığında pek çok derde deva bir bitkidir. Çay olarak düzenli tüketilmesi sayesinde özellikle de mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Mide yanmalarına iyi gelen ve hazmı kolaylaştıran sarı kantaron çayı aynı zamanda da vücudu kuvvetlendirerek uykusuzluk problemine iyi gelmektedir.

2-Adaçayı: En çok kullanılan bitki çaylarından biri olan adaçayı, göğsü yumuşatıp, sinirlere iyi gelmekte ve cilde önemli ölçüde parlaklık ve canlılık katmaktadır. Ayrıca antiseptik özelliğe de sahip olan adaçayı, iyi bir mikrop kırıcıdır.

3-Biberiye: Ülkemizde özellikle de kadınların favori çaylarından biri olan biberiye, metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakma özelliğinden dolayı bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Vücudu toksinlerden arındıran biberiye çayı aynı zamanda da kabızlığa ve baş ağrısına da iyi gelmektedir. Bu nedenle de özellikle migren hastaları tarafından kullanılması önerilmektedir.

4-Kuşburnu: C vitamini deposu olan kuşburnu, her ne kadar poşet çaylar arasında yer alsa da dağlardan toplanıp kurutulmuş olanları daha faydalı olmaktadır. Tüm aktarlardan kolayca bulunabilecek olan kurutulmuş kuşburnu, öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

5-Nane: Hemen her evin balkonunda saksıda bile yetiştirilen ve salataların vazgeçilmezi olan nane, özellikle de kış aylarının vazgeçilmez çaylarındandır. Grip ve soğuk algınlığında önemli ölçüde fayda sağlayan nane, antiseptik özelliği ile de gribin mikroplarının vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Mideyi rahatlatan ve göğsü yumuşatan nane, aynı zamanda limon ile kaynatıldığında balgam söktürmektedir.

6-Rezene: Özellikle de bebekler için mükemmel bir ağrı kesici olan rezene çayı, karın ağrılarının geçmesi ve gazın giderilmesini sağlamaktadır. Sakinleştirici etkisi de bulunan rezene çayı, sindirimi düzenleyerek mideyi rahatlatmaktadır.

7-Ihlamur: Soğuk algınlığının en iyi ilaçlarından biri olan ıhlamur, öksürük, balgam, göğüs hırıltıları gibi soğuk algınlığı etkileri ile mücadele etmektedir. Özellikle akşam saatlerinde içilmesi ile rahat bir uyku sağlayan ıhlamur, mideye iyi gelmekte ve pek çok mide rahatsızlığına fayda sağlamaktadır. Yapraklarında bulunan klorofil sayesinde çiçekleri ile birlikte yapraklarının da kaynatılması ile kansızlık ve kan dolaşım bozukluklarına iyi gelmektedir.

Pek çok derde deva niteliğinde olan bitkisel çaylar hakkında tüm bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Bir Dilek Tut Derneği 15. yılını kutladı başlıklı makalemizde Antonis Remos, Bir Dilek Tut ve Bir Dilek Tut Derneği hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *