Bir zamanların korku filmleri!

Bu hafta gösterime giren, bir ailenin yeni evlerinde yaşadıklarını konu alan “Korku Seansı / The Conjuring” filminden yola çıkarak; gıcırdayan kapı, aynadaki hayalet gibi unsurlardan beslenen ve unutulmazlar arasında yer alan eski usul korku filmlerini hatırlayalım

“Testere” serisi gibi şiddet ve kandan beslenen filmler sürekli karşımıza çıkıyor ve gişede başarılı olarak bakmakta zorlanılan sahneleri tercih eden izleyicilerin azımsanmayacak olduğunu gösteriyor. Bu durumun ters köşesinde ise gerilimden, atmosferden beslenen, gıcırdayan kapı, aynada görülen hayalet vs. benzeri klasik numaralara başvuran eski usul korku filmleri var. Bu hafta gösterime giren, bir ailenin yeni taşındıkları evlerinde yaşadıkları olayları konu alan “Korku Seansı / The Conjuring” ikinci grupta. Bu filmden yola çıkarak, 90’lı yıllardan bugüne çevrilen eski usul korku filmlerini ele aldık.

Öldüren Sis The Mist (2007)

Stephen King uyarlamaları “The Shawshank Redemption” ve “The Green Mile”da imzası bulunan Frank Darabont’un yönettiği “Öldüren Sis” de bir Stephen King uyarlaması. Son dönemde bir türlü olması gereken düzeyi tutturamayan King uyarlamaları arasında parlayan “Öldüren Sis”te Darabont korku öğelerinin yanına insan ilişkilerini ve karakter dramını katmayı ihmal etmedi; politik okumalara da imkan verecek bir film çekti. Sonuç pek çok izleyici için tatmin edici bir korku filmiydi.

YETiMHANE,  THE ORPHANAGE (2007)
İspanya’dan çıkan “Yetimhane”nin yönetmenliğini JA Bayona üstleniyordu. Filmde çocukluğunun bir bölümünün geçtiği yetimhaneyi ev olarak satın alan Laura’nın oğlu Simon’ın hayali arkadaşlar görmesiyle başlayan olaylar konu alınıyor. Klasik hayalet hikayesi olan film, Bayona’nın yönetimiyle uluslararası ün kazandı.

Altıncı His The Sixth Sense” (1999)
M. Night Shyamalan’ın dönemine damga vuran filminde, ölüleri gördüğünü söyle-yen küçük çocukla ona yardımcı olmaya çalışan bir çocuk psikoloğunun hikayesini izliyorduk. Çocuğu Haley Joel Osment’ın canlandırdığı filmde, psikolog rolünde ise Bruce Willis vardı. Film sürprizli sonuyla, “Ölü insanlar görüyorum” cümlesiyle ve Shyamalan’ın ustalıklı senaryosu ve yönetmenliğiyle hak ettiği ünü kazandı.

Diğerleri The Others (2001)
İspanyol yönetmen Alejandra Amenabar’ın yönettiği “Diğerleri”, döneminin en ünlü korku filmlerinden biri oldu. Nicole Kidman’ın canlandırdığı anne, güneşe çıkmaması gereken iki çocuğuyla tamamen karartılmış bir evde kocasının savaştan dönmesini bekliyordu. Bu arada evde tuhaf bir şeyler olduğundan şüpheleniyordu. Tamamen karanlıkta geçen bir filmin en korkunç sahnelerinden birinin annenin perdeleri açtığı bölüm olmasındaki zeka, filmin sürprizli sonunda da karşımıza çıkmıştı.

Gizli Gerçek  What Lıes Beneath  (2000)
Robert Zemeckis’in “Cast Away”in çekimleri sırasında Tom Hanks’in fiziksel değişimini beklerken çektiği “Gizli Gerçek”te Harrison Ford ve Michelle Pfeiffer başrolde. Film, bir akademisyenle evli, kısa süren önce bir trafik kazası geçirmiş çellistin, evinin bir hayalet tarafından lanetlendiğine inanmasını anlatıyordu. “Gizli Gerçek”, eski korkutma numaralarına sonuna dek güvenen Zemeckis’in ustalığını konuşturduğu bir korku filmiydi.

Bir önceki yazımız olan Çaykovski'ye sansür başlıklı makalemizde çaykovski, kültür sanat ve sansür hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *