Bir saat çalışana bile sigorta yapılacak

SGK, evlerde sigortasız çalıştırılan temizlikçi ve çocuk bakıcılarının peşine düştü. Çalışma izni olmayan yabancılar sınır dışı edilirken, sigortalı olmayan yerli hizmetçiler için de onbinlerce liraya varan para cezaları kesilmeye başlandı.

Bundan sonra part-time hizmetçi çalıştıranlara da hoşgörü gösterilmeyecek. Evinde 2 saatliğine çocuk bakıcısı çalıştıran da sigorta yaptırmak zorunda olacak, aksi halde para cezası ödeyecek.
Denetime çıkan ekipler, evde çalışan hizmetçisine sigorta yaptırmayanlara onbinlerce liralara varan miktarlarda prim cezası kesmeye başladı. SGK ve Maliye ekipleri, özellikle lüks semtlerde kapı kapı gezmeye çıkıyor.
Evlere giden ekipler, evde çocuk bakıcısı ya da temizlikçi olarak çalıştırıldığından şüphe edilen çalışanlara sorular soruyor, çalışma izni olmayan yabancı uyruklular tespit ediliyor.
Türk vatandaşlarına da sigortalı olup olmadıkları soruluyor. İzinsiz çalışan yabancılar sınır dışı edilirken, sigortasız çalışan Türk hizmetçiler için de para cezası kesiliyor. Çalışanı için prim ödemeyenden geriye dönük cezalı prim tahsil ediliyor.
Müfettişler, tatmin olmamaları durumunda komşuları da soruşturuyor. Gerekirse binalardaki kameraları da inceleyen ekipler, ihbar üzerine de harekete geçiyor.

Bir saat çalışana sigorta yapılacak
Edinilen bilgiye göre, yabancı hizmetçilerin peşine düşen SGK, evlerde çalışan yabancılarla yerlilerin maaşlarını eşitledi.
Yerliye bir, yabancıya iki asgari ücret verilirken bu ücretler aynı düzeye getirildi. Yapılan çalışmalar sonucunda kayıtlı istihdamın arttığı, 17 bin bakıcı ve hizmetçinin kayıtlı istihdama geçip, sigortalandığı belirtildi. Önümüzdeki dönemde part-time çalışan bakıcı ve hizmetçilere de tedbir gelecek.
Çocuk bakıcısı ya da temizlikçiler bir saat de çalışsalar kayda alınacak. Böylece bu kadınlar, çalışırken başlarına bir kaza gelmesi halinde sosyal güvence sahibi olacak ve hastanelerde ücretsiz tedavi olabilecek. Evinde temizlikçi kadın çalıştıran bildirimde bulunmak zorunda olacak.

 

Bir önceki yazımız olan Okul Servis Ücretleri Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizde okul servis ücretleri ne kadar oldu, okul servisleri ve Okul servisleri kaç tl hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *