Bir bayram da böyle geçti

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Serruh Kaleli, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ ve Ali Babacan, bazı bakanlar, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile diğer devlet erkanı katıldı. Törene BDP’den kimse katılmadı.

Göz teması yok
Protokol gereği yan yana yürüyen Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu, Aslanlı Yol’daki yürüyüş boyunca göz teması dahi kurmazken, tören boyunca yüzlerindeki soğuk ifade dikkati çekti. Aslanlı Yol’dan yürürken güneş gözlüğü takan Erdoğan, gözlüğünü mozolede çıkardı, daha sonra takmadı. Aslanlı Yol’daki yürüyüş sırasında başbakan yardımcıları Atalay ve Babacan’ın bir süre sohbet ettiği görüldü.

Forslu çelenk
Gül, Atatürk’ün mozolesine, kırmızı beyaz karanfillerden oluşturulmuş ay yıldız ile Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Gül, deftere yazdığı metni okudu:

‘Hür ve müstakil yaşam’
“Aziz Atatürk, tarihimizin en önemli günlerinden büyük zaferin yıldönümünde bizlere miras bıraktığınız Cumhuriyet’i emin adımlarla geleceğe taşımanın gururu içinde huzurunuzdayız. Vatanı işgal edilen, bağımsızlığına kastedilen yüce milletimiz, önderliğinizde emsali olmayan bir mücadele vermiş, şanlı ordumuz üstün komutanızla tarihe altın harflerle yazılan bir başarıya imza atmıştır. Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi ile sadece nihai zafere ulaşmadınız, milletimizin hür ve müstakil yaşama kararlılığını, Anadolu’nun sonsuza kadar yurdumuz olduğunu da tüm dünyaya ilan ettiniz. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve koyduğunuz hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.
Türkiye, ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ düsturunuz doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edecek, uluslararası arenada etkin, her alanda gelişmiş, güçlü ve müreffeh bir ülke olarak daima yükselecektir. Sizi, silah ve dava arkadaşlarınızı, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm mensuplarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.” Gül, törenin ardından basın mensuplarına ve Anıtkabir avlusundakilere gülümseyerek el salladı.

 

İlklerin bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı, bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül’ün ev sahipliğini yaptığı törenlerle kutlandı. Hayrünnisa Gül, Genelkurmay Başkanlığı tarafından düzenlendiği dönemde türban hassasiyeti çerçevesinde davet edilmediği 30 Ağustos töreninde Şeref Locası’nda eşinin yanında yer aldı.
Çankaya’daki tebrikat töreninde Gül, “Başkomutan” sıfatı ile tebrikleri kabul etti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Serruh Kaleli, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay  Başkanı Zerrin Güngör, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, bazı milletvekilleri, bürokratlar ve generallerin yanısıra yabancı misyon şefleri, Gül’ü, 30 Ağustos Zaferi nedeniyle kutladı. Kutlamada, erler ile her rütbeden askeri personel ile askeri öğrencilerin temsilcileri de yer aldı. Tebrikat için bekledikleri sırada Özel ile Kılıçdaroğlu’nun sohbeti dikkat çekti.

Geniş güvenlik önlemi
Eşinin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı 2003 yılından bu yana törenlere başörtüsü taktığı için davet edilmeyen Hayrünnisa Gül, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 30 Ağustos törenlerini Şeref Locası’ndan izledi. Kılıçdaroğlu ile Orgeneral Özel, Hayrünnisa Gül’ün yanına giderek, elini sıktı. Tören nedeniyle AKM alanında, geniş güvenlik önlemleri alındı. Vatandaşların bulunduğu bölümün önünde çevik kuvvet barikat oluşturdu. Tören sırasında zaman zaman bazı grupların, “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye slogan atmaları dikkat çekti. Ancak törenin gürültüsü ve uzaklık nedeniyle bu sloganlar, Şeref Locası’ndan duyulmadı.

 

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki törende Gül, Orgeneral Özel’in refakatinde birlikleri tören aracının üzerinden selamladı. Tören aracına, süvariler ile Cumhurbaşkanlığı’nın motosiklet timi de eşlik etti.

2012’de hastaydı
30 Ağustos’ta Başbakan’ın Genelkurmay karargahında tebrik için sırada beklemesinin eleştiri konusu yapılması üzerine, 2011 yılında ilk olarak törenin tebrik bölümünde değişikliğe gidildi. 2011 yılında 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle tebrikleri, Genelkurmay karargahında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkomutan sıfatıyla kabul etti. Ulusal bayramlarla ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda olduğu gibi 2012 yılından itibaren ev sahibi Cumhurbaşkanı oldu. Resepsiyon ve tebrikat töreni, geçen yıl Gül’ün kulak rahatsızlığı nedeniyle Köşk’te verilmemişti. Geçen yılki geçit töreni ise Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek’in katılımı ile yapılmıştı.

 

Protokol değiştirildi
Anıtkabir’deki törende Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun göz göze gelmemeleri dikkat çeti. AKM’de de Şeref Locası’ndaki protokol düzeninde değişiklik yapılması dikkat çekti. Protokol; Meclis Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Anamuhalefet Partisi (CHP) Genel Başkanı, eski cumhurbaşkanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, orgeneral / oramiraller olarak sıralanıyor. Buna göre; Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun yan yana oturması gerekiyordu. 2010 yılındaki törende Erdoğan ile Kılıçdaroğlu yan yana oturmuştu. 2011’de de CHP Genel Başkanvekili Adnan Keskin ile Erdoğan yan yana oturmuştu. Protokol sıralamasına dünkü törende uyulmaması, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun yanyana oturmasının sağlanmaması kuşkusuna neden oldu. Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun el sıkışmamaları da dikkat çekti.

Bir önceki yazımız olan Melih Gökçek'e zor soru! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *