Bilgisayarınızın tam güvenliği için bunları yapın!

Bilgisayar kullananların her zaman korkulu rüyası olmuştur hesaplarının çalınması. Bir gün bilgisayarınızda bir işinizi halletmek isteğinizde şok olabilirsiniz. Bu şok, Facebook, Twitter ya da  e-mail hesaplarınızın hacklenmesi de olabilir.

Kullanıcıların şifrelerini “çok güçlü” duruma getirmesi çare değildir. İşin kötüsü bir süre sonra bu hack ve hırsızlık durumu toptan bilgisayarı ilgilendirebilecek bir sorun haline gelebilir. Yani bilgisayarınızda bulunan bir video ya da fotoğraf ya da herneyse, hiç beklemediğiniz bir gün başka kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. Tabi burada dikkat etmeniz gereken şey, yeterli güvenlik önlemlerini almış olmanızdır.

Kişisel verilerinizi güven altında tutmak istiyorsanız makalemizde tavsiye edeceğimiz maddelere uymanız gerekmektedir.

Dünyada hacker diye bir ‘meslek’ olduktan sonra internet kullanıcıları hacklenmeye ve özel belgelerini kaybetmeye açık haldedir. Bilgisayarınızın girişindeki işlemci şifresi, sizi korsanlardan yeteri kadar korumayacağı açıktır. O halde bilgisayarın en önem verdiğiniz bölümlerine yeterli şifreleme yapmalısınız.

TÜM HARD DİSK’İ ŞİFRELEMEK

Belgelerinizi görmesini istemediğiniz kişiler elbette sadece hackerlar değildir. Bu kişiler, özel videolarınızı saklamak isteyebileceğiniz ebeveyn ya da kardeşlerinizden olabileceği gibi iş yerinizde gizlice bilgisayarınızı açan arkadaşlarınız da olabilir. Böyle bir durumda size FDE(Full-Disk Encryption)’yi tavsiye edebiliriz.  FDE’li hard diskler ya da benzeri programlar ile bilgisayarınız kapandıktan sonra özel bir şifrelemeye tabi tutulacak. Bu da çoğu gözetleyiciyi yıldıracaktır.

Tabi şifrenizi girerken gören kişi belgelere yine ulaşabilecektir. Bunun için 2. Alternatif yola bakabilirsiniz.

Bilgisayarımızda gizli bir alan oluşturmak

Bu maddede, önemsenmeyen dosyalar ‘gözetleyiciler’ tarafından görülebilirken, istenilen dosyalar gizlenmiş ve şifrelenmiş olur.TrueCrypt yazılımı bu durum için size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Yalnız gizli alanı oluştururken büyük bir alan oluşturmaya dikkat edin. Küçük alan aldığınızda, bir süre sonra o alan size yetmeyecektir.

Bilgisayarınız ya da harici hard diskiniz çalındığında yukardaki iki yöntemin size pek bir faydası olmayacaktır. 3. Yöntem  ise bu noktada devreye giriyor ve size hırsızları bulma imkanı sağlıyor. Peki nasıl

Takip programı ile hırsızı yakalayın!

2. aşamadaki gizli bölüme oluşturacağınız bir ‘işletim sistemi’ bunu sağlayacaktır. TrueCrypt gibi bir yazılım ile iki farklı sistem oluşturacaksınız. İlk sistem şifresi çok basit, ikinci ana bölümün korunacağı şifre ise çok sağlam olmalı. Öyle ki hacker ilk şifreyi kırınca diğerinin olduğunu bile anlamamalı.

İlk şifrenizi kıran hacker, takip programını fark etmez ise, kandırdığınız hackerı bulmak için ise Prey Project’in takip edilme programı yardımınıza koşacaktır. Program böyle bir durumda size e-mail ile bilgilendirme yapacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Bill Gates Nokia'yı cebe attı başlıklı makalemizde bill gates, Bill Gates Nokia ve microsoft hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *