Bilgisayardaki gereksiz dosyaları silmek

Satın aldığınız bilgisayar ya da laptop ilk günkü gibi çalışmıyor değil mi? Bilgisayardaki yavaşlığın nedenleri aslında çok fazladır. Bu nedenlerden bir tanesi de bilgisayarda çok fazla dosyanın bulunmasıdır. Örneğin, satın aldığınız bilgisayar dergisi bir CD hediye etti. Eve geldiniz CD’yi taktınız ve CD üzerindeki oyunları ya da programları denemeye başladınız. Ya da internetten programlar indirdiniz ve bilgisayarınıza kurdunuz. Üzerinden haftalar aylar geçti ve o program ya da oyunlar hala bilgisayarınızda yüklü. İşte bunun gibi durumlarda bilgisayarınıza yapacağınız 3 işlemi sizlere anlatacağız.

Bilgisayarda yer kaplayan gereksiz dosyaları silmek

ADIM 1 : Program ekle kaldırdan kullanmadığınız programları seçip silin

Gereksiz dosyaları program ekle kaldırdan silin

Gereksiz dosyaları program ekle kaldırdan silin

Bilgisayarınızı hızlandıracağımız ve gereksiz dosyaları sileceğimiz ilk adım denetim masası üzerindeki program ekle kaldır bölümü…Bilgisayarımıza yükleyip kullanmadığımız programları silmek için BAŞLAT-Denetim masası’na gelip Program ekle kaldır bölümünü tıklayın.

Bu bölümde bilgisayarınıza kurduğunuz tüm programlar listelenecektir. (Portable programlar ya da ISO ile gelen programlar bu bölümde yer almaz)

Program ekle/kaldırdan kullanmadığınız programı seçin ve sağ tuş tıklayıp kaldır deyin. İlk adımımızı bu şekilde sona erdirdik.

ADIM 2: Bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silin

Bilgisayardaki gereksiz dosyaları silmek

Bilgisayardaki gereksiz dosyaları silmek

Sıra geldi bilgisayardaki gereksiz dosyalarımızı silmeye. Hard disk içerisinde sildiğimiz ya da bilgisayarın geçici olarak dosyalar oluşturduğu bir takım bölümler var. Bunları silerek bilgisayarımızda hem yer açacağız hem de bilgisayarımızın daha hızlı ve rahat çalışmasını sağlayacağız.

Bilgisayarım’a tıklayıp silmek istediğimiz hard disk bölümüne (C: sürücüsü tavsiye edilir) sağ tuğ deyip ÖZELLİKLER’i tıklıyoruz.

Özellikler bölümü içerisinde DİSK TEMİZLEME bölümünü göreceksiniz. Disk temizlemeye tıkladıktan sonra orada gördüğünüz tüm kutucukları işaretleyin. Böylece bilgisayarınızda gereksiz bir şekilde yer kaplayan geçici internet dosyaları, geri dönüşüm kutusundaki dosyalar, hizmet paketi yedek dosyaları ve geçici dosyaları silmiş olacaksınız.

Kutucukları seçtikten sonra tamam diyerek silme işlemini başlatabilirsiniz. İşlem öncesinde hard diskinizde kaç Megabyt yer açıldığını da görebilirsiniz.

ADIM 3- Disk birleştirme ile bilgisayarınızı rahatlatın

Disk birleştiricisini kullanmak

Disk birleştiricisini kullanmak

Sırada son adımımız olan disk birleştirme var. Öncelikle disk birleştirmeye nasıl ulaşacağınızı söyleyeyim. BAŞLAT’a disk birleştirme yazdığınızda disk birleştiricisini açmış olacaksınız. Eğer başlat bölümünüz farklı ise, masaüstünde F1 tuşuna basıp gelen pencerede ‘disk birleştiricisi‘ yazın. “Sabit diskinizi birleştirerek performansı artırma” seçeneğini tıklayıp disk birleştiricisini açabilirsiniz.

Burada disk çözümleme ve disk birleştirme bölümleri var.

Disk çözümleme bölümüne tıkladığınızda bilgisayarınızın seçtiğiniz hard disk bölümünün analizi yapılır ve size bir rapor sunar. Burası sadece bir önizleme bölümüdür.
Disk birleştir bölümünü tıkladığınızda ise işlemi başlatmış olursunuz. Disk birleştirme işlemi seçtiğiniz disk bölümü içerisindeki dosyalara daha hızlı bir şekilde ulaşmak için yapılan bir işlemdir. Bu işlem diskin daha iyi çalışmasını sağlar.

Disk birleştirme işlemi bilgisayarınızın hızına göre birkaç dakika ile 20 dakika kadar sürebilir.

Bu 3 işlem tüm Windows işletim sistemi kullanan kişilerin güvenle yapabileceği basit ve faydalı işlemlerdir. Bu 3 işlemi belirli zaman aralıklarında yapmakta fayda var. Bilgisayarınızın ömrünü uzatan bu işlemleri ciddiye almanızı tavsiye ederiz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarları hızlandırmanın çözümü: C-Cleaner başlıklı makalemizde bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim, Bilgisayarların yavaşlamasının nedeni ve C-Cleaner indir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *