Bilgi edin’me’

Resmî Gazete’de 24.10.2003 tarihinde yayınlanan 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası 5. maddesi şöyle:
Kurum ve kuruluşlar, bu kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere, gerekli idarî ve teknik tedbirleri almakla yükümlüdürler.
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası da bu yasa kapsamında 17.07.2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aşağıdaki soruları yöneltti:
– Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından proje başlamadan önce 3. Köprü ve köprü ile bağlantılı diğer projelere dair Bakanlığınızdan herhangi bir görüş veya bilgi istenmiş midir?
– Güzergâh değişikliğine neden olan kuş göç yolu ve yeraltı su kaynakları, milli parklar hakkında daha önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na herhangi bir görüş iletilmiş midir?
– 3. Köprü ve köprü bağlantılı diğer projeler kapsamında güzergâh üzerinde endemik türler var mıdır? Ne kadarlık bir doğal alan ve koruma alanı tahrip edilmiştir? Hangi bölgeden ne kadar ağaç kesilmiştir?
– 3. Köprü ve köprü ile bağlantılı diğer projeler kapsamında Bakanlığınızın gerçekleştirdiği izin lisanslar ve yaptığı denetimlerin sayısı ve sonuçları nelerdir?
Bu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden gelen 21.08.2013 tarihli yanıt:
“3. Köprü ve bağlantılı projelere dair sorularınızın yer aldığı talebiniz incelenmiştir. 3. Köprü çalışmaları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve diğer ilgili kurum/kuruluşlarla ortaklaşa yürütülmektedir.
İlgili Bakanlıklar ve diğer kurum/kuruluşlarla koordineli olarak yapımı devam eden projenin, çevreye ve doğaya uyumlu bir şekilde yürütülmesi için işbirliği içerisinde çalışılmakta olup, sorularınızda dile getirdiğiniz konularla ilgili olarak gerekli hassasiyet ve özen gösterilmektedir. Bilgilerinizi rica ederim…”

Sokakta yaşayan çocuk sayısı kaç?
Sokakta yaşayan ve çalışmak zorunda bırakılan çocuklar ülkenin kanayan yarası. Ama sayısı hakkındaki bilgiler çelişkili. On bin diyen de var, 40 bin diyen de. Çünkü; sağlıklı bir veri yok. Sorunun muhatabı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dahi sokakta yaşayan çocuk sayısını bilmiyor.
Şaka değil, İşte CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesi ve Bakan Fatma Şahin’in verdiği yanıt (25.06.2013):
Sokakta yaşayan çocuk sayısı kaçtır? Cinsiyetlerine göre dağılımı nasıldır?
“Sokakta yaşayan çocuk sayısına ilişkin veri bulunmamakta, sokakta ve risk altında olup kurum hizmetlerinden yararlandırılan çocuklara ilişkin veriler bulunmaktadır. Sokakta yaşadığı ihbar edilen her çocuk kurum bakımına alınmakta ve hiçbir çocuğun sokakta yaşamaması ile ilgili tedbirler alınmaktadır.”
Yanıt bile net değil. “Sokakta yaşayan çocuk kalmadı”, “Ben bilmiyorum” ya da “Kuruma kayıtlı olanlarla ilgileniyorum.” Hangisi işine gelirse…
Ya aileleri tarafından aranan, polisin kayıp listesinde bulunan ve de çetelerin kullandığı çocuklar?
Bu konuda defalarca soru önergesi veren, ancak tatmin edici bir yanıt alamayan Tanrıkulu, şöyle diyor:
“Bugünkü kutuplaşma ortamı, yoğun dış politika, ekonomik sıkıntılar nedeniyle gerçek sorunlardan uzaklaştık. Çocuklar büyük risk altında ama; iktidar görmüyor ya da görmek istemiyor.”

Bir önceki yazımız olan Sınırda alarm başlıklı makalemizde cap görevi, cap nedir ve serpil çevikcan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *