Beyin pili ameliyatı olanlar dikkat edin!

Medical Park Göztepe Hastanesi’nden beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın, beyin pili takılan hastaların dikkat etmesi gerekenleri sıraladı: “Uzun yıllar bu hastalıkla yaşayanların hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok etkilendikleri bilinir. Beyin pili ameliyatından sonra hastada belirgin düzelme olmasına karşın uzun süre ezilmiş ve sertleşmiş eklemlerin kendine gelmesi zaman alabilir. Bu yüzden ailenin desteği, moral ve motivasyonu çok önemli. Hastalar, ameliyat sonrasi dengeli beslenmeli, suyu hayatlarından eksik etmemeli. Hasta genel sağlık durumuna dikkat etmeli; kalp, tansiyon ve damar hastalıklarının beynin kalitesini bozduğunu unutmamalı.

Beslenmeye dikkat
Parkinson hastaları mümkün olduğunca dengeli beslenmeli. Günlük besinler bünyeye uygun miktarda meyve, sebze, yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve az miktarda sıvı yağ içermeli. Aşırı kilo alınması, zaten yavaşlamakta olan beden hareketlerini daha da ağırlaştırabilir.
Giyinmekte zorlanan Parkinson hastaları bol ve hafif kıyafetler tercih etmeli. Ayakkabının bağcıksız ve kolay giyilen türden olmasında fayda var. Öte yandan ev içerisinde yapılacak basit düzenlemelerle olası kazaları önlemek mümkün.

Parkinson ve rehabilitasyon
Parkinson hastaları için tıbbi tedavinin yanı sıra egzersiz de çok önemli. Fiziksel olarak zinde kalan hastalar, uzun vadede sorunla daha iyi mücadele eder.
Kullanılmayan kasların zamanla kitlesi azalır ve boyu kısalır. Egzersizler, kas yapısının korunmasını sağlar. Egzersiz sonrası kaslardaki gevşeme ve rahatlama, hastada mutluluk hissi uyandırır, kendini iyi hissetmesini sağlar.
Aile bireyleri, hareketli yaşam konusunda Parkinson hastalarını teşvik etmeli. Yürüme ve yüzme, ideal egzersizler. Parkinson hastaları günde ortalama 1-2 km. yürümeli. Hareket etmekte zorlanan hastalar, fizyoterapistten profesyonel yardım alabilir.”

KÜÇÜK ÖNERiLER
Sabahları yataktan kalkmadan önce kol, bacak ve gövdenize esneme hareketleri uygulayın.
Yürüme sırasında “donma’” meydana geliyorsa hastanın adım atmasını kolaylaştırmak amacıyla bir ayağınızı ayağının önüne yerleştirin ve üzerinden atlamasını isteyin. Bu işlem için “ters L” şeklindeki bastonlardan da faydalanabilirsiniz.
Evde düşmeye neden olabilecek halı, kilim, eşik veya düzensiz eşyaları kaldırın.
Ev içinde yürüyüş sırasında yere birbirine paralel çizilmiş çizgilerden yararlanın. Adım atmanın kolaylaştığını göreceksiniz.
Egzersizleri ve yürüyüşü müzik eşliğinde yapın. Bu, ritim ve hareket duygusunu geliştirir.
Sürekli beyin egsersizi yapın, zihninizi zorlayın.

Bir önceki yazımız olan Türk’e suikastın şifresi ‘salam’ başlıklı makalemizde Hikmet Sami Türk, kaçak adam geçirme ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *