‘Beyaz Saray değil İsrail konuşmalı’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’daki gelişmelerin arkasında İsrail’in olduğuna yönelik sözlerini kınayan ABD’ye sert tepki gösterdi. Erdoğan, “İşlerine geldiği zaman sandık, işlerine gelmediği zaman sandık değil. Bunu ben söyleyince Beyaz Saray’dan bana cevap geliyor. Beyaz Saray bunu dillendirmemeliydi. Beyaz Saray böyle bir şeyi konuşmamalıydı. Eğer bunu konuşması gereken varsa İsrail konuşmalıydı” dedi.


Erdoğan, Rize Valiliği önünde düzenlenen toplu açılış töreninde şu mesajları verdi:

BM GÜVENLİK KONSEYİ NE İŞE YARARSIN: Türkiye’nin yalnızlaştığını iddia edenler var. Hayır, yalnızlaşmadık. Bizim yanımızda onların tankı, topu, uçağıyla o yavruların üzerine iniyorlarsa bilesiniz ki bizim yanımızda da önce Hakk var, sonra halk var. Soruyorum, bir NATO ülkesi olarak dünyanın dört bir yanında görev verildiğinde giden Türkiye’ye ‘niye Somali’ye, Afganistan’a gittin’ diyen var mı? Yok. Şimdi ben diyorum ki ey Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi neredesin, sen ne işe yararsın, sen ne için kuruldun? Şu anda 5 tane daimi üye dünyanın kaderini belirliyor. Hele hele şu anda 2 tane üye dünyanın kaderini belirliyor. Ama şunu unutmayın. Dünya 5’ten büyüktür. İnşallah bunun da vakti zamanı geldiğinde dünya halkları hesabını soracaktır.

PETROL İÇENLER: Binlerce kilometre öteden gelip, Ortadoğu coğrafyasına müdahale edenlere, bu coğrafyada cetvelle sınır çizenlere, bu coğrafyanın hem kanını hem petrolünü içenlere tek cümle söyleyemeyenler, bugün Türkiye’nin insani, vicdani gayretlerini eleştiri konusu yapıyor. Bunun içinde Türkiye’nin içindeki gafiller ve cahiller de var. Zalime bir çift söz söyleyemeyenler, mazlumun yanındaki Türkiye’ye söz söylemeye yelteniyor. Hem Türkiye’ye hem dünyaya sesleniyorum. Türkiye birilerinin hafsalasına sığmayacak kadar büyük bir ülkedir.

– KİMSE BİZE İSTİKAMET ÇİZEMEZ: İçeride ya da dışarıda kim ne derse desin Türkiye hak bildiği yolda dosdoğru yürüyen bir devlettir. Hiç kimse ama hiç kimse bize istikamet çizemez. Biz büyük bir devletiz. Biz büyük bir milletiz. Ne yapacağımıza, milletce nasıl bir istikamet çizeceğimize kendimiz karar verir, o yolda cesaretle ilerleriz.

DARBE DİYEMEYEN ZAVALLILAR: Bizi dışarıda eleştirenler uluslarası medyada hedef haline getirenler, Mısır’da darbeye darbe diyemeyecek kadar zavallıdır bunlar. Onurlu, şerefli, ilkeli duruş sergileyemediler. Demokrasi diyorlar değil mi nasıl demokrasi bu? Biz demokrasiyi sandık olarak öğrendik. Baktık ki 2011 3 Şubat İsrail’de bir panel. Bu paneldeki Adalet Bakanı olan bayan ile Fransa’daki Yahudi entelektüel. Açıkladım. Hemen tutuştular. Niye tutuştunuz? Müslüman kardeşler kazanırsa ne dersiniz diye soruyorlar. Demokrasi sadece sandık değildir diyor.

– ABD’YE SERT TEPKİ: Demokrasi sandık değildir diyenlerin kim olduğunu öğrendiniz mi? İşlerine geldiği zaman sandık, işlerine gelmediği zaman sandık değil. Bunu ben söyleyince Beyaz Saray’dan bana cevap geliyor. Üzüldüm. Niye? Çünkü bunun muhatabı Beyaz Saray değildi. Çünkü ben burada Amerika’yı ifade etmedim. Ben burada İsrail’i ifade ettim. Peki Beyaz Saray’a ne oluyor da Beyaz Saray bunu konuşuyor. Beyaz Saray bunu dillendirmemeliydi. Beyaz Saray böyle bir şeyi konuşmamalıydı. Eğer bunu konuşması gereken varsa İsrail konuşmalıydı. Bu, NATO’da birlikte olan iki ülke olarak bir ortağın, bir diğer ortağa böyle bir yaklaşımı yakışık almadı. İşte dünyanın çifte standardını göstermesi bakımından bu da çok önemli. Fakat biz uzun ince bir yoldayız gidiyoruz, gideceğiz gündüz gece. Biz asla yalpalamadan yürüyeceğiz.

Bilal Erdoğan’dan babasının ev hali
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 günlük gezi için geldiği Rize’de baba ocağının olduğu Güneysu’yu da ziyaret etti. Erdoğan’ın babasının evinde yalnız çalışırken çekilmiş fotoğrafı, büyük oğlu Bilal Erdoğan tarafından sosyal paylaşım sitesi twitter’dan paylaşıldı. Böylece Erdoğan’ın babasının evinin içi de ilk defa görüntülenmiş oldu.

Erdoğan çifti katıldıkları toplu açılış töreninde çocuklara özel ilgi gösterdi. Bu arada polislerin alanda kimyasal saldırıya karşı gaz ölçümü yapması dikkat çekti.

Bir önceki yazımız olan 9 ülke Suriye'yi görüşecek başlıklı makalemizde al monitor, Al monitor haberleri ve beşar esad haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *