Benim Komşum Bir Melek film eleştirisi

“Benim Komşum bir Melek” aksi bir adamın kalbinin yumuşamasını merkeze alan bir komedi. Filmin başrolündeki Bill Murray’yi yine soğuk mizahi rollerinden birinde izliyoruz…

Yalnız, zor ve aksi bir adamın bir çocukla bağ kurup değişmesi hikayesini “Bir Erkek Hakkında” ve “Yukarı Bak” gibi filmlerde izledik.“Benim Komşum bir Melek / St. Vincent” da benzer bir izleği takip ediyor: Savaş gazisi Vincent, tek başına yaşayan, alkolik, kumarbaz ve eksantrik bir adamdır. Yana yeni taşınan komşunun küçük oğlu Oliver’a bakmayı para için kabul eder. Zamanla Oliver ve Vincent arasında baba-oğul ilişkisi gibi bir bağ kurulur elbette. Biz de antipatik görünen Vincent’ın azize benzeyen yönlerini keşfetmeye başlarız.

İlgiyi hak ediyor

İlk filmine “Benim Komşum Bir Melek”le imza atan Amerikalı yönetmen Theodore Melfi’nin en büyük avantajı başrol için Bill Murray’yi ikna edebilmiş olması, hatta rol onun için yazılmış gibi duruyor. Formül gereği filmin başlangıcında sevimsiz yönleri öne çıkarılan Vincent karakterine baştan sempati duymamızdaki en büyük etken Murray’nin bu ve benzer rollerdeki doğallığı ve karizması.

Murray ile küçük Oliver’ı canlandıran Jaeden Lieberher arasındaki kimya, aslında oldukça sıradan, her sahneyi tahmin edebileceğiniz, Amerikan bağımsız sinemasının bize alıştırdığı bir senaryoya sahip filmi seyirlik kılabiliyor. Yönetmenin filmin müziklerindeki Jefferson Airplane’den Bob Dylan’a uzanan “cool” seçimleri de filme bir avantaj olarak dönüyor. Bunlar birleşince ortaya yılın ilgiyi hak eden Amerikan bağımsızı örneklerinden biri çıkıyor. Filmin Bill Murray’ye Altın Küre’de komedi müzikal dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü getirdiğini de ekleyelim.

“Benim Komşum bir Melek / St. VIncent”
Yön.: Theodore Melfi Oyn.: Bill Murray (Vincent), Melissa McCarthy (Maggie), Naomi Watts (Daka), Terrence Howard (Zucko), Jaeden Lieberher (Oliver) Sen.: Theodore Melfi
Gör.: John Lindley Müz.: Theodore Shapiro

Ciddi meselelere daldı

Sessiz sinema dönemine saygı duruşunda bulunan “The Artist” filmiyle 2012 Oscar Ödülleri’ne
5 Oscar alarak damga vuran Fransız yönetmen Michel Hazanavicius, bir sonraki filmi “Arayış / The Search”te 1999’a, İkinci Çeçen Savaşı’na gidiyor. Bu savaşta ailesini kaybeden bir çocuk (Abdul Khalim Mamutsiev) ile sosyal yardım görevlisi  (“The Artist”in  başrollerinden Berenice Bejo) arasındaki ilişki üzerinden savaşın yıkıcı taraflarını göstermeye gayret ediyor. Geçen yılki Cannes Film Festivali’nin en zayıf filmlerinden biri olarak nitelendirilen “Arayış”, “Artist”in ardından “ciddi” mevzulara dalan Hazanavicius’un bunların altından kalkamadığına işaret ediyordu. Özetle didaktik bulunan filmin ilham kaynağının Fred Zinnemann’ın 1948 tarihli aynı isimli yapıtı olduğunu söyleyelim.

Yılmaz Güney ödüllü film

Geçen yıl yarıştığı Adana Altın Koza Film Festivali’nden Yılmaz Güney Ödülü ile dönen “Neden Tarkovski Olamıyorum”, “Hayatın Tuzu” ile dikkat çeken yönetmen Murat Düzgünoğlu’nun imzasını taşıyor. Film, televizyona dizi çekerek yaşayan ve kendi kendine neden daha büyük işler yapamadığını soran bir yönetmenin hikayesi.
Filmin başrolünde Tansu Biçer var ve ana karakteri canlandırırken başarılı. Film, büyüyememiş bir erkek portresi sunarken, karakterin ailevi ilişkilerinden mesleki yaşamına ve sevgilisine hayatının pek çok yönünü işlemeyi başarıyor. Sonuçta derli toplu bir karakter dramı olarak dikkat çekiyor.

Haftanın diğerleri

l Mustafa Kotan’ın yönettiği çocuklara hitap eden yerli animasyon “Köstebekgiller” ormanı yok eden otel sahibi ile ağaçları korumaya çalışan köstebek ailesi hakkında. Küçük izleyiciler için diğer bir animasyon da İspanya-Küba ortak yapımı “Cesur Tom ve Sihirli Ayna”. Film, fakir bir çiftçinin oğlu olan Tom’un, hayallerinin kızının peşine düşmesiyle ilgili.
l A. Taner Elhan’ın imzasını taşıyan romantik film “Aşk Sana Benzer”in başrollerinde Burak Özçivit ve Fahriye Evcen var. Film Ege’de aile balıkçısını işleten Ali ve kasabaya gelen genç kadın Deniz arasındaki aşkı konu alıyor.
l Aile macera filmi “Çılgın Kamp”ın yönetmenleri Aram Gülyüz ile Emir Khalilzadeh. Film bir kampta anlaşamayan iki grup çocuk etrafında dönüyor.

NİL KURAL

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *