Belle and Sebastian fırtına gibi esti

Belle and Sebastian istanbul konseri ,  Belle and Sebastian konseri , indie pop belle and sebastian

İskoç indie pop grubu Belle and Sebastian, kariyerlerinin başından beri Türkiye’de sıkı bir hayran kitlesine sahip. Ancak Türkiye’deki dinleyicileri onları hiç canlı izleme şansını yakalayamadı. Önceki gece Maçka Küçükçiftlik Park’ta sahne aldıkları ve dinleyicilerle başarılı bir diyalog kurdukları konserle bu hasret son buldu.


Çok enstrümanlı, kalabalık kadrolu grubun ana vokali ve şarkıların büyük bölümünde imzası bulunan Stuart Murdoch, parçaları ezbere bilen, dans eden İstanbulluları görünce Türkiye’ye neden daha önce gelmediklerini sorguladı: “Sizleri görünce buraya gelmekte çok geç kaldığımızı anlıyorum.”

Sahne dans pistine dönüştü
Murdoch’ın izleyiciyle kurduğu iletişim çok kuvvetliydi. “Merhaba İstanbul” gibi klişeleri bir kenara bırakırsak, konserin hemen başlarında sahnenin önüne indi, parçanın finalini sahne önündeki izleyicilerin omuzlarında söyleyerek yaptı. Sonra sahne ve izleyici arkasındaki sınırı kaldırdı; sahneye dinleyiciler arasından konuklar almaya başladı. Önce “Sukie in the Graveyard”da bir kadın izleyiciyi sahneye davet ederek, onunla dans etti. Ardından “The Boy with the Arab Strap”te isteyen herkesin sahneye gelebileceğini söyledi. Bu davete yanıt veren yaklaşık 15 kişiyle birlikte sahne, dans pistine dönüştü.

Sloganlara eşlik etti
Gezi olayları da Murdoch’ın arada yaptığı konuşmalarda öne çıktı. Mayıs sonundan itibaren yaşananları takip ettikleri söyleyen Murdoch, “Her şey park gibi küçük bir olayla başladı. İngiltere’de olsa hemen ortalık sakinleşirdi ama burada bir kıvılcım gibi parladı. Sizler, haklıydınız, çok haklıydınız,” dedi. Murdoch’ın bu konuşmasından sonra “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı. Birkaç tekrardan sonra sloganın fonetiğini çözen Murdoch da slogana eşlik etti.

‘Tigermilk’, ‘If You’re Feeling Sinister’, ‘The Boy with the Arab Strap’ ve ‘Fold Your Hands Child, You Walk Like a Peasant’ın öne çıktığı 9 albümü bulunan grup, her albümden birkaç parça çaldığı, dengeli bir setlist sundu. Finali ise çoğu olgun grup gibi en ünlü parçalarıyla yaptılar ve Belle and Sebastian hayranlarının çok sevdiği “Get Me Away from Here, I’m Dying”le yaklaşık bir buçuk saat boyunca kaldıkları sahneden ayrıldı.

Bir önceki yazımız olan “Bizim ilişkimizde hiyerarşi yoktu” başlıklı makalemizde diana film, Galler Prensesi Diana ve Hasnat Khan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *