Behçet Cantürk cinayetinin detayları

1990’lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayete ilişkin aralarında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da bulunduğu 19 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, Ergenekon davasına delil olan bazı dijital verilere de yer verildi. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Hikmet Çiçek’in olduğu iddia edilen bazı dijital verilerde adı geçen “Cavit” isimli kişinin Doğan Özkan olduğu ve tanık olarak ifade verdiği ortaya çıktı. Özkan’ın savcılıkta verdiği ifadesinde, Behçet Cantürk’ün öldürülmesi olayının Tarık Ümit’in başında olduğu bir ekip tarafından yapıldığını söylediği belirtildi.
Çiçek’e ait olduğu iddia edilen dijital veriler içerisinde bazı cinayetlerle ilgili ilginç ifadeler yer aldı. Doküman inceleme tutanağı EK-13, EK-32, EK-36’da, “Yaklaşık 1 yıl önce Susurluk zedeler diye size bir mektup yollamıştım” ibaresi ile başlayan el yazması notlarda şu ibarelere yer verildi:
“Behçet Cantürk’ün alınması için gerekli hazırlıklar tamamlanmak için Tarık ÜMİT, N.G., M.K., O.Ö., A.Z., S.C. Cihangir’deki Ümtaş Gentaş adlı şirketlerin ofisinde toplanması için adı geçen şahısları bir araya topladı. Kapılar kapandı. Telefonlara hiç cevap verilmeden infaz konuşulmaya başladı. N.G. (Nurettin Güven) ‘bu işin tereyağından kıl çeker gibi olacağına teminat verebilirim’ dedi. (…) Büroya geldim. Sabah gazetelerde Behçet Cantürk’ün ve şoförün öldürüldüğü yazıyordu. Saat 10.00 sıralarında Tarık Ümit geldi. Paltosunun altında Uzi marka bir tabanca ile. Daha sonra M.K. geldi bir süre burada sudan konuştuk, daha sonra B.C. cenazesinde N.G.yi (Nurettin GÜVEN) polisin aldığını öğrendik, Tarık Ümit ‘ben ona cenazeye git mi dedim, bugün orada kalsın yarın alırız’ dedi.”

‘Devlet için çalış rahat gezersin’
İddianamede, “Bu dokümanlardaki notların Cavit isimli kişi tarafından yazıldığı, bu kişinin de Doğan Özkan olduğu değerlendirilmiştir” denildi. Özkan’ın, Behçet Cantürk cinayetiyle ilgili 5 Ocak 2012’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede iddianamede yer aldı. Özkan’ın ifadesinde şunları dediği belirtildi:
“Tarık Ümit devlet için çalıştığını söyledi. Bana da ‘Devlet için çalışabilirsin. Zaten aranıyorsun. Bu sayede rahatça gezersin’ dedi. Teklifi kabul ettim. Korkut Eken’in özel harekât polislerine eğitim verdiği İzmir Menteş Köyü’ne gittim. Burada bir müddet eğitim aldım. Tarık Ümit’in yanına gönderildim. Ümit ‘Cavit Güllep’ sahte kimliği ile bir silah verdi. Silah için belgem yoktu. Yaklandığımda Ümit işleri hallediyordu. PKK’ya yardım eden işadamlarını ya da örgütün kasası olan kişileri tespit edip Ümit’e bildiriyordum.
Cantürk’ün kaçırılma işini Ümit organize etti.”

Ünal Çam

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *