“Beşiktaş’ın sahasını kapatma” oyunu

Mazideki hemen bütün iktidarlar, seçilmişi seçilmemişi futbolla oynamışlardır ama futbolla şimdiki kadar çok ve üstelik şehvetle oynayan başka bir iktidar gelmemiştir ülkemize…
Varsayım bu ya, geçen pazar Olimpiyat Stadı’ndaki Beşiktaş-Galatasaray maçında sahneye konulan “Beşiktaş’ın sahasını kapatma” oyunu, bu kez alakasız, tarafsız ve ciddi bir hükümetin karşısında oynansaydı, bu hükümetin oyuna ilk tepkisi nasıl olurdu?
Bu hayali hükümet herhalde işe önce o maçta yaşananın, her yönüyle anormal, her boyutuyla “Ben Beşiktaş’a ve onun taraftarına karşı kurulmuş bir tezgahım” diye bağıran bir hadise olduğunu teşhis ederek başlardı…
Nasıl tezgah olmasın ki?
Tribünlerde savcılar görevlendiriliyor ve bunların Çarşı grubunu gözetleyecekleri önceden yazılıyor ama maç sırasında saha kenarında ve dışarıda polis ve güvenlik elemanı sayısı nedense düşük tutuluyor ve alınan önlemler etkisiz kalıyor…
Kimin taraftarı oldukları meçhul en 2 bin en fazla 10 bin kişi birileri turnikeleri kırdığı için stada biletsiz girebiliyor ve buna güvenlik engel olamıyor. Provokatör namzetleri stada aranmadan sokuluyorlar.
Çarşı grubuna karşı birkaç hafta önce kurulmuş muhafazakar ve sağ kimlikli “1453 Kartalları” adlı bir grup bu maç için özel olarak hazırlanıyor.
Sonunda tribünde karşıt gruplar arasında kavgalar çıkıyor.
Ve nihayet 90 artı 2’nci dakikada birkaç yüz kişi sahaya dalıyor.
Bu ne bir final maçı, ne Beşiktaş’ın şampiyonluğu ya da liderliği kaybı mevzubahis, ne Galatasaray nefreti ne de Beşiktaş aleyhine devamlı düdük çalan bir hakem var.
Bütün işaretler yaşananın bir tezgah olduğunu gösteriyor.
İşte bu teşhisi koyduktan sonra hükümet aradan çekilir ve o ülkenin varsa bağımsız, tarafsız ve profesyonel savcıları, komployu tezgahlayanları ve bu tezgahın holiganlarını bulmak ve bunları gereken cezaya çarptırmak için harekete geçerlerdi.
Çünkü, yeniden altını çizelim; geçen pazar günkü maçta yaşanan, tek başına incelenmesi ve sonra özel tedbir alınmasını gerektiren, müstesna bir adli olaydır.
Ya bizim hükümetin ilk tepkisi ne oluyor?
Dünkü gazetelerde okuduk; Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, polisin stat güvenliğinden yeniden sorumlu kılınmasını ve maçlarda polis gibi görev yapacak 10 bin koruma memuru görevlendirmeyi de içeren bir “eylem planı” üzerinde çalışıyormuş.
Statlarda kameralı güvenlik ve e-bilet uygulaması başlatılacakmış.
Dahası, holiganlara yönelik hapis cezalarının ertelenme kapsamından çıkarılması da gündeme alınmış.
Daha Olimpiyat Stadı’ndaki kışkırtmanın azmettiricileri, sorumluları ve organize holiganları ortaya çıkarılmamış ve olay aydınlatılmamışken bu ne sürat?
Hadisenin üzerinden henüz 48 saat geçmemiş, “eylem planı” masaya geliyor.
Yoksa tedbir çekmecede hazırdı da, ona bahane teşkil edecek bir sorunun mu yaşanması lazımdı?
90’ların başından bu yana her sezon kombine kart almak suretiyle tribünden maç izleyen biri olarak AKP iktidarının stadyum ortamına etkisini şöyle özetleyebilirim:
AKP iktidarı, futbol stadyumlarını disiplin altına almıştır. Getirilen ağır cezalar, kulüp yönetimleriyle taraftar gruplarını olumlu işbirliğine mecbur etmiş, neticede küfürlü tezahürat ve holiganizm büyük ölçüde önlenmiştir. Taraftar gruplarının varlığı bu bakımdan olumludur.
Fenerbahçe’ye düzenlenen şike operasyonunun kışkırttığı kitlesel olayları bu bağlamda bir istisna olarak görmek gerekiyor.
Polisin kalabalık biçimde geri döneceği statların kameralarla BBG evlerine çevrilmek istenmesinin gerçek ve güncel nedeni bundan sonraki provokasyonların önlenmesi olamaz. Tezgah kurmak isteyen bunu her koşulda yapar.
Maksat, futbol statlarında Gezi sloganlarının atılmasını önlemek olmalıdır.
İyi de, bu maksada nail olmanın yolu statları daha fazla germekten, bastırmaktan geçmiyor; stadın dışını yani Türkiye’yi yumuşatmaktan geçiyor.
Lütfen Türkiye’yi yumuşatın, şu kutuplaşma belasından bizi kurtarın; statlar nasıl olsa buna ayak uydurur.
Statlar bir ülkenin aynasıdır. Aynadaki görüntüden rahatsızsanız, kendinizi değiştirin.

Bir önceki yazımız olan Ruhani: İran Dünya için tehdit değil başlıklı makalemizde iran, İran Cumhurbaşkanı ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *