BDP’nin demokratikleşme paketine tepkisi ne oldu?

BDP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme paketini Ankara ve Diyarbakır’dan izledi. Açıklama öncesi, “Paketten kabak çıkacak” değerlendirmesinde bulunan BDP, bu iddiasını paketin açıklanmasından sonra da sürdürdü. BDP, anadilde eğitim, kamusal alanda Kürtçenin kullanılması, KCK’lıların serbest bırakılmasını sağlayacak düzenlemeler yer almadığı için paketi yetersiz buldu.
İkiye bölünen BDP yönetimi, Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketini Ankara’da parti genel merkezi ile Diyarbakır’da il binasında dikkatle izledi. Diyarbakır’daki toplantıya önceki gün Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Kandil’e giden Eşbaşkan Selahattin Demirtaş da katıldı. İki merkezde olağanüstü toplanan BDP yönetimi, pakete yönelik tavrını netleştirdi. Demirtaş daha sonra “Öcalan’a özgürlük Kürtlere statü” mitingine katılarak, pakete yönelik BDP’nin görüşlerini aktardı.
Basın toplantısında paketi değerlendiren Kışanak, paketin Kürt sorununun çözümüne, Alevilerin eşit yurttaşlık talebine ve ötekileştirilenlerin istemlerine yanıt vermediğini söyledi. Kışanak’ın pakete yönelik eleştirilerinden başlıklar şöyle:

SORUNU ÇÖZME KAPASİTESİ YOKTUR: Pakette bunların karşılığının olmadığını gördük. Şimdiye kadar hükümet, sayın Başbakan ve ilgili bakanlar açıklamalarıyla bu paketin içinin boşaltıldığını, boş olduğunu kısmen de olsa ifade etmişlerdi. Sürekli ‘paketi bekleyin, sürprizler çıkacak, herkes şaşıracak’ dendiği için Türkiye kamuoyu tarafından merak edildi. İlanın malumunu bir kez daha ilan etmiş oldular. Paketin sorun çözme kapasitesi yoktur. Halkın ihtiyaçlarını değil AKP’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmış bir paket. Bir demokratikleşme değil seçim paketidir.

ANADİLE ANADİL DİYECEKSİNİZ: Bir kere anadile, anadil diyeceksiniz. Bir halkın anasından doğarken öğrendiği, sosyal habitatında öğrendiği bir anadil varsa bunun adını koyacaksınız. İnkar siyasetinden vazgeçmenin temel göstergesi bu olacaktır. Ne yazık ki bu yok. Anadilin özel okullarda yabancı dil statüsünde eğitim dili olması Kürt halkının beklentileri ile alakası yoktur. Yasaklı harflerle ilgili bunun söyleyen, ceza artık vermeyeceğiz diyor. Fakat alfabe düzenlemesi yapmıyor. Oysa Kürtçe diye bir dil var, Kürt alfabesi diye bir alfabe var.

TEŞEKKÜR EDİYORUZ: Andımızın kaldırılması önemlidir, geç kalmıştır. Eşbaşkanlık sisteminin yasal düzeye gelmesi kadın hakları açısından kazanım olacaktır. Bunu önemli ve değerli buluyoruz. Ancak bu ikisinden yola çıkarak başka bir şeyi ifade etmek istiyorum. Biz şunu söylemiştik. Hani ola ki sihirbazlık örneği gösterip paketten tavşan çıkarsa teşekkür etmeyi de biliriz demiştik. Sayın Başbakana teşekkür ediyoruz. Şu nedenle teşekkür ediyoruz; bu paket tüm Türkiye halkına şunu bir kez daha göstermiştir ki hak bu muktedirler, egemenler tarafından bahşedilecek bir şey değildir, mücadele edilerek kazanılabilir. Hak ve özgürlüklerimizi mücadele ederek kazanabileceğimizi gösterdiği için başbakana teşekkür ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Demokratikleşme paketini beğenen de çok beğenmeyen de başlıklı makalemizde başbakan erdoğan, demokratikleşme ve demokratikleşme paketi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *