BDP’li Müslüm Fırat kızını öldürdü

BDP’li Müslüm Fırat, kızı Emine Fırat’ı 9 kurşun sıkarak öldürdü. BDP’den yapılan açıklamada “Fırat’ı katleden babasının partimizin ilçe yöneticisi olması bu katliamı daha da kabul edilemez kılıyor” denildi.

Osmaniye’ye bağlı Kadirli ilçesinde 20 yaşındaki Emine Fırat, BDP ilçe yöneticisi olan babası Müslüm Fırat tarafından 9 kurşunla öldürüldü. BDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, bir kadın katliamı daha yaşandığı belirtilerek, “20 yaşındaki Emine Fırat babası Müslüm Fırat tarafından 9 kurşunla katledildi. Her gün onlarca kadının katledildiği bu ülkede artık kadın cinayetlerine biz kadınların tahammülü kalmamıştır. Emine Fırat’ı katleden babası Müslüm Fırat’ın partimizin ilçe yöneticisi olması ise bu katliamı daha da kabul edilemez kılıyor” denildi.
‘Kadın kimliğine karşı savaş’
Ataerkil devlet sisteminin özü olan “tahakkümcü” erkek zihniyetinin, namus kavramına sarılarak kadınları baskı altında tutmak için kadın yaşamına ve kimliğine savaş açtığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Kadın katliamları, bugün kadınlara yönelik bir savaş durumudur. Aksi takdirde bu kadar kadın cinayeti nasıl açıklanabilir? Erkek egemen zihniyete bir kez daha sesleniyoruz; nerede olursa olsun, kim yaparsa yapsın, kadına yönelik her türlü şiddet, karşısında Kürt kadınlarını karşılarında bulacaklardır. Emine Fırat’ı katleden babasına ve kadınlara yaşam hakkı tanımayan bütün erkeklere uyarımızdır. Sizlere boyun eğmeyeceğiz, sizleri ve erkek egemen zihniyetinizi mahkûm ettirene kadar mücadelemiz devam edecektir.
‘Davanın takipçisi olacağız’
Toplumun tüm duyarlı kesimlerine de sesleniyoruz. Bu ülkede her gün beş kadın katlediliyor, bir o kadarı da taciz ve tecavüze uğruyor. Bu insan kıyımına dur deyin. Kadınlara çağrımızdır. Kadının yaşamına ve iradesine savaş açmış bu katliamcı zihniyetin kurbanı olmaya son verelim. Kendi meşru ve öz savunmanızı sağlayın. Erkekler tarafından katledilmeye boyun eğmeyin. Barış ve Demokrasi Partisi Kadın Meclisleri olarak, şimdiye kadar, erkek egemenlikli katliamcı zihniyetin ürünü olan kadın katliamlarını kabul etmediğimiz gibi, Emine Fırat’ın katledilmesini de asla kabul etmeyeceğiz. Bu dava kadınlar lehine sonuçlanıncaya kadar takipçisi olacağız.”

Bir önceki yazımız olan Çarşı'nın neden üzerine gidiliyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *