BDP’de Selahattin Demirtaş krizi devam ediyor

Beklenen 11. İmralı görüşmesi gerçekleşti, ancak Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyetinde Eşbaşkan Selahattin Demirtaş yerine Grup Başkanvekili, Bingöl Milletvekili İdris Baluken yer aldı.
BDP heyeti yaklaşık bir ay sonra dün İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüştü. BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken’den oluşan heyette geçen görüşmelere katılan Demirtaş yer almadı.
Demirtaş’ın “hükümete ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı pakete dönük sert eleştirileri” nedeniyle “veto” edildiği ileri sürüldü. Demirtaş’ın veto edilmesine “Kandil’in üzerinde savaş uçakları ve heronlar gezerken müzakere olmaz” açıklamasının da etkili olduğu belirtiliyor.
Daha önce, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Gezi Parkı eylemlerine katılan BDP’li Sırrı Süreyya Önder İmralı heyetinden çıkarılmıştı.BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk’un ise Şemdinli’de PKK’lılarla ‘kucaklaştıkları’ gerekçesiyle adaya gitmeleri engellenmişti. BDP’li Ayla Akat’ın adaya gitmesi de Adalet Bakanlığı tarafından olumsuz karşılanmıştı.

Geri adım attıran talep
Adaya gitmek için Adalet Bakanlığı ile bir haftadır görüşme halinde olan BDP yönetimine, önce tarih verilmedi, ardından Demirtaş yerine heyete başka birinin alınması istendi. Bakan Sadullah Ergin’le Buldan arasında yapılan telefon trafiğinden de sonuç alınmadı. Baluken ismi bakanlığa bildirildi. Bakanlığın olumlu görüş bildirmesi üzerine İmralı ile görüşme dün gerçekleşti.

Abdullah Öcalan - İmralı cezaevi

Abdullah Öcalan – İmralı cezaevi

İmralı’ya gidecek heyet konusunda daha önce de hükümetle sorun yaşayan BDP yönetimi, hükümetin müdahalesinin sürmesi halinde adaya heyet gönderilmeyeceği resti çekmişti. Ancak Öcalan’ın 15 Ekim’de sürece dair önemli açıklama yapacağı mesajı vermesi BDP’yi bu kararından vazgeçirdi.

‘Çocukça hareket ediyorlar’
Demirtaş, heyetin adaya gittiği saaate Eşbaşkan Gültan Kışanak’la birlikte Diyarbakır’da gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı. Demirtaş, “Neden adaya gitmediniz?” sorusuna, hükümeti ima ederek “Kendilerine soracaksınız” dedi.
Demirtaş, “Hükümetin yarattığı kriz, çocukça davranışları nedeniyle, yüz yıllık bir soruna yaklaşımda gösterdiği ciddiyetsizlikler nedeniyle heyetimizin gidişi birkaç gündür gecikmişti. Çocukça tutumlarını gördükçe bu sorunu nasıl çözeceklerine dair doğrusu biz karamsarlığa kapılıyoruz” dedi.
Kışanak ise Türkiye’nin Suriye politikasını İsrail’e benzeterek, “Bu hiçbir şekilde kabul edilebilecek bir şey değil. Türkiye İsrail rolüne soyunuyorsa, Kürtler de Filistin olmayı bilirler” dedi.

Bir önceki yazımız olan Tutuklu subaylardan Genelkurmay Başkanı'na mektup başlıklı makalemizde Balyoz Esirleri, genelkurmay başkanı ve Hasdal Askeri Cezaevi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *