Bayramda nasıl beslenmeliyiz?

Bayramda ikram edilenlerden bol miktarda tüketmek, tatile gidildiyse açık büfelerden sınırsızca yemek ya da öğünlerde ete fazla yer vermek, birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor

Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden beslenme ve diyet uzmanı Hülya Günsoy, bayramı sağlıklı geçirmeniz için önerilerde bulundu.

Bayramda nasıl beslenmeliyiz?

İkramlardan birer lokma alın
Bayram, artık birçok insan için tatil anlamına geliyor. Şehirde kalmak yerine tatil köylerine gidilince de her şey dahil sınırsız açık büfelerde yemek yemenin sonu gelmiyor. Sunumu hoş görünen bu yiyecekler bir o kadar da yağ ve şeker içeriyor. Bu nedenle açık büfeler konusunda dikkatli olmak gerekiyor.
Tatile gitmeyip şehirde kalanların da akraba ziyaretlerindeki ikramlar karşısında temkinli olmaları şart. Ziyaretler sırasında yapılan en önemli hatalardan biri, kimseyi kırmamak adına ikram edilen her şeyi yemek. Bunun yerine minik bir lokmayla ikramların tadına bakmak, hem bayram sonrasında oluşacak kilo sorunlarıyla baş etmeyi kolaylaştırıyor hem de ev sahibinin gönlü alacak. Kurban Bayramı’nda kırmızı etin fazla miktarda tüketilmesi sonucunda kan yağlarında ve kolesterol düzeylerinde artış gözleniyor. Ayrıca hazımsızlık ve kabızlık ortaya çıkıyor.

Tatlıyı ara öğün yapın
Kurban Bayramı’na sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Ancak bayramı sebep olarak gösterip kahvaltıda kızartmalara, pasta, böreklere ya da şarküteri ürünlerine yer vermeyin. Tüm bu sağlıksız gıdalar yerine peynir, yumurta, zeytin ve bol yeşillik içeren bir öğün seçin. Metabolizmanızı canlı tutmak amacıyla öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar tercih edin. Tatlıyı mutlaka yiyecekseniz… Ana öğün yemeyip tatlı tercih etmek yerine, ara öğünlerden birinin yerine tüketebilirsiniz. Öğle ve akşam öğünlerinde et yiyecekseniz yanına tam tahıllı ekmeğin, bir sebze yemeğinin veya bol salatanın eşlik etmesi gerektiğini unutmayın.

Şerbetli tatlılardan uzak durun
Her ne kadar bayramların en önemli ikramları çikolata, şeker ve tatlı gibi yiyecekler olsa da bunlardan mümkün olduğunca uzak durun. Yine ikramlarda yer alan kızartma, hamur işi ve şerbetli besinleri tüketmemek de sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Az ve sık beslenin
Kurban Bayramı’nın dokuz günlük tatile denk gelmesi uyku düzeninin de değişmesine yol açıyor. Birçok kişi uyku süresini artırıp öğün sayısını azaltıyor. Ancak bu durum zayıflamanın aksine kilo alımına neden oluyor. Unutulmamalıdır ki, tatil günü bile olsa beslenme düzeninizi değiştirmeyin. Mutlaka az ve sık beslenerek metabolizmanızı canlı tutun. Böylece kilo alımının da önüne geçersiniz.

Etler fırında pişmeli
Sağlıklı bir bayram geçirebilmek için yemeklerin pişirilme tekniklerine de dikkat edilmesi gerekiyor. Etlerin kavurma ve kızartma yerine haşlama, buğulama ya da fırında hazırlanması önemli. Ayrıca tatlı seçiminde de şerbetliler yerine mutlaka sütlü veya meyvelileri tercih edin.

Şişkinlik, kalp
sıkışması sanılıyor
Kurban bayramlarında hastanelere beslenme kaynaklı birçok sorunla başvuruluyor. Aşırı tüketilen et ile birlikte hazımsızlık yaşanabiliyor. Ayrıca sebze yemeği veya salata tüketilmemesi kabızlığa sebep olabiliyor. Hatta uzun süreli kabızlık sonucu şişkinlik ve mide rahatsızlığı ile birlikte bireyler kalp sıkışması hissi ile bile hastanelere gidebiliyorlar.”

 

 

Bir önceki yazımız olan Baydamda diyete devam edilmeli mi? başlıklı makalemizde Bayram'da diyet, beslenmek ve kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *