Bayram baklavasız olmaz!

Her ülkeden sipariş alıyor
El yapımı baklava denince akla ilk gelen markalardan olan Gaziantepli İmam Çağdaş, bayram öncesinde 5 ton baklava sattı.
İmam Çağdaş’ın son kuşak temsilcisi Burhan Çağdaş, Gaziantep’te bayramda bütün baklavacıların dört gün tatil yaptığını belirterek, bayram baklavalarının siparişlerini bayram öncesinde gönderdiklerini söyledi.
Çağdaş, bayramdan 20 gün önce bayram baklavası için siparişlerin gelmeye başladığını belirterek, şöyle konuştu:
“Dubai dahil dünyanın her yerinden sipariş aldık. Bayram öncesinde 5 ton baklava üretip gönderdik. En çok sipariş İstanbul’dan geldi. Bayram öncesi son iki günümüzü tamamen bayram siparişlerine ayırdık.”

‘Talep bol fıstıklıya’
Baklavayı elde açtıklarını ve taş fırında pişirdiklerini belirten Burhan Çağdaş, şöyle konuştu:
“Daha fazla da üretebiliriz ama biz kalitemizi bozmuyoruz. Taş fırınların kapasitesi belli. Biz asit oranı düşük yağ kullanıyoruz. Urfa yağının asit oranı az. Bizim kullandığımız yağlarda asit oranı binde beşlerde… Altı çeşit baklava üretiyoruz. Antep içinden en çok klasik baklavaya, dışarıdan ise fıstıklı baklavaya talep geliyor. Bol fıstıklı baklava tercih ediliyor.”
Burhan Çağdaş, eskiden kurban bayramlarında et tüketimi nedeniyle baklavanın daha çok şeker bayramına özgü görüldüğünü anımsatarak, “Ama artık bu durum değişti. Kurban bayramlarında da baklava isteniyor” diye konuştu.

 

Güllüoğlu Karaköy şubesi

Güllüoğlu Karaköy şubesi

Kuyruklar caddeye taştı
İstanbul’un simgeleri arasına giren Karaköy Güllüoğlu, bayramda 2 tonun üzerinde baklava satışını yine kuyruklarla yapıyor.
Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, 65 yıldır aynı yerde bulunan dükkanlarına dededen toruna müşterilerinin geldiğini belirterek, şunları söyledi:
“Her bayram öncesi ve bayram günlerinde kuyruklar oluşuyor. Devamlı bizden baklavasını alan müşterimiz çoğunlukta. İstanbul dışından ve civar şehirlerden gelen de çok var. İstanbul hatırası olduk, beş kuşaktır gelen müşterilerimiz bulunuyor. Arife günü kuyruk caddelere taştı.”

30 şubelik iş yapıyor
En çok kuyruğun arife günü yaşandığını da aktaran Güllü, şöyle konuştu:
“Bayram namazından sonra da çok talep oluyor. Bayramın ikinci ve üçüncü günleri ise kuyruklar öğleden sonra oluşuyor. Biz herkesin talebini karşılamak için hem ailece, hem de çalışanlar olarak gece gündüz çalışıyoruz. Çalışanlarımız 5 saat uykuyla iş yapıyor. Müşterimizi boş çevirmemek için her türlü önlemi alıyoruz.”
Güllü, baklavalarının el yapımı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Bu bayramda 2 tonun üzerinde baklava satacağız. Daha fazla da yaparız. Talep çok ama biz kaliteyi bozmak istemiyoruz. Normal günlerde bile 5 bin kişi geliyor. Tek şubemiz var ama 30 şube gibi iş yapıyoruz. Turistlerin de uğrak noktasıyız. Turistler baklavayı hem burada yiyor, hem de ülkelerine götürüyor. Bu şekilde de ihracat yapıyoruz. 30 dükkan açmaya gerek yok. Güzel yaparsanız sizi insanlar her yerden gelip buluyor.”
20 çeşit baklavayı kilosu 35-55 TL arasında sattıklarını da aktaran Nadir Güllü, “Şeker, çölyak ve kalp hastaları için de baklava çeşitlerimiz var. En pahalı ürünümüz Nadir Dolama. Bol fıstıklı olduğu için en çok talep de ona geliyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *