Batmansiz Batman dizisi: Gotham

Gotham: Batmansiz bir batman dizisi klişe manyağı olacaksınız…

Gotham ilginç bir deneme: O, Batman’in olmadığı bir Batman dizisi. İlginç olan ise diziye dair görüşler beklediğimizden daha iyi…

Gotham’ın ilk bölümünde yer verilen ikonik Batman anı (Bruce Wayne’in ailesinin öldürülmesi), sizi yanıltmasın. Bu dizi, Kara Şövalye’nin maceralarını anlatmıyor. Onun yerine Batman gelmeden önceki dönemde Gotham Polis Departmanı’na ve Wayne cinayetini çözmekle sorumlu iki dedektife odaklanıyor.

Hollywood, Batman’i o kadar çok işledi ki, artık avucumuzun içi gibi bildiğimiz Gotham şehrine daha sıradan ve fantastik ögelerden arınmış bir şekilde bakmak bize heyecan veriyor.
Yapımcıların iyi bir başlangıç noktası yakaladıklarını belirtmek gerekiyor. Fakat fikir kadar işleniş de önem taşıyor. -Biz bu yazıyı kaleme aldığımız sırada- dört bölümü yayınlanan Gotham, elinde çok fazla materyal olmasına rağmen, henüz bir The Wire heyecanını verebilmiş dğeil. Hatta bunaltıcı sıklıktaki polis ve süper kahraman klişeleri, Smallville ile Dick Tracy tek bir dizi/film olsa ortaya nasıl bir şey çıkabileceğine dair az çok fikir veriyor.
Gotham’ı izlemek, klişeleri görmezden gelecek akıcı hikayeye kapılmak için, Batman hayranı olunması şart değil. Dizi, Gotham Central isimli çizgi romandan uyarlanıyor. Çizgi roman, süper güç fantezisini bir kenara bırakarak, yozlaşmış Gotham’ın tüm suçlarını ve dramasını okuyucuya aktarıyor.

Batman serisini az çok biliyorsanız, Gotham’da birçok tanıdık yüze rastlayacaksınız. Kim olduklarını söyleyerek, sürprizi bozmak istemiyoruz ama bu karakterlerin diziyi cezbedici kıldığını da söylemeden edemeyeceğiz.
Sıkı dizi severlerin bildiği gizli bir bilgi vardır: Çoğu harika dizi, ilk bölümlerine katlanabilenleri ödüllendirir. Gotham da sabırlı olmak, meyvesini verebilir. Seinfeld’in ilk bölümlerini hatırlayın neden bahsettiğimizi anlayacaksınız.

2fmagazine

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. January 5, 2015

    […] Batmansiz Batman dizisi: Gotham […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *