Başrolleri, Görüşmeyeli Uzun Zaman Oldu oynunu anlattı

Fatih Pestil’in Metin Üstündağ’ın kitabından uyarladığı ‘Görüşmeyeli Uzun Zaman Oldu’ oyunu Pelinsu Pir, Levent Tülek ve Erkan Taşdöğen’i         bir araya getirdi.

‘Görüşmeyeli Uzun Zaman Oldu’, 17 yıl sonra aynı sahneyi paylaşacak olan tiyatronun ve televizyonun sevilen çiftlerinden, Pelinsu Pir ve Levent Tülek’le ‘Zaga’ programındaki ‘Vampir’ tiplemesiyle akıllara kazınan Erkan Taşdöğen’i bir araya getirdi. Pir ve Tülek,     17 yıl aradan sonra tekrar nasıl aynı sahneyi paylaştıklarını anlatırken, usta oyuncu Erkan Taşdöğen ise son dönemde artan oyuncu sayısını eleştirdi.

Yıllar sonra aynı sahnede tekrar bir araya nasıl geldiniz?

Pelinsu Pir: Oyunun beni çok heyecanlandırması ve iki usta oyuncuyla aynı sahneyi paylaşmak projeyi kabul etmemdeki en büyük etken oldu. Levent’le uzun yıllar hep farklı projelerde yer aldık, aynı sahneyi paylaşmak ancak kısmet oldu.
Levent Tülek: Pelin’le sahnede görüşmeyeli uzun zaman olmuştu. Bu oyunda Pelinsu ve Erkan’la oynamam çok başka bir ayrıcalık. Bir de 14 yıl sonra bu oyunla özel tiyatro yapıyorum. Pelinsu’yla bir hayatı paylaşırken birden bire oyun icabı da olsa ayrılma durumuna gelmiş bir çifti canlandırmak önce bizi biraz yabancılaştırdı. Ama sonuçta profesyoneliz, o durumu aştık.

‘Görüşmeyeli Uzun Zaman Oldu’ nasıl bir oyun?

P. P. : Sulu, zırtlak bir komedi oynamıyoruz. Biraz daha dinlemeye ve anlamaya yönelik bir oyun. Bizimki dinleten, düşündüren, kışkırtan ve kaşındıran bir oyun. İlişkilerde kişilikler değişir ama yaşananlar değişmez. Bu yüzden metnimiz evrensel.
L. T. : Metin Üstündağ’ın kendine özgü tarzıyla izleyicisini zorlamayacak bir oyun. Metin’in yıllarca çok satılan popüler mizah dergilerindeki aforizmalarından oluşan bir kitap. Yönetmenimiz Fatih Pestil de bunu çok güzel bir oyun haline getirdi.

Siz evliliğiniz süresince hiç terapiste gittiniz mi?

P. P. : Allah’a şükür hiç terapiste gitmeye gerek duymadık. Ama bunun yapılabilir bir şey olduğuna inanıyorum. İlişkilerinde problem yaşayan çiftlerin terapiste gidip akıl almaları faydalı bir şey.

Peki evliliğinizi 18 yıl boyunca nasıl korudunuz?

P. P. : Bir ilişkinin yürümesindeki en önemli etken; saygı. Birbirlerinin alanına müdahale etmemek ve arkadaş kalabilmek. Levent’le     16 yaşımızdan beri arkadaşız. Birbirimizin en acı noktasından en tatlı noktasına kadar her şeyimizi biliyoruz. Çocukluğumuzu kaybetmedik.
L. T. : Çok geveze bir çiftiz. Makarna yaparken bile üzerine 150 cümle kurabiliriz. Herhalde yaşlandık. Sürekli konuşma halindeyiz.

‘Seyirci gülsün, eğlensin’

Ortak yönleriniz neler?
L. T. : Egolarımız sıfır. Oyuncu     egosu taşımıyoruz. Yaptığımız işlerle ilgili birbirimizle tartışmamız ve rekabetimiz yok. Çift olarak rekabet değil, dayanışma içindeyiz.

Kadın erkek ilişkisi üzerine bir oyun olduğu için sizi izlemeye genelde çiftler mi gelir?
L. T. : Kendimizi seyirci profili konusunda sınırlamamaya özellikle dikkat ettik. Bizim isteğimiz, Metin Üstündağ’ın yazdığı kitabı olabildiğince iyi oynayıp, kim izlerse izlesin bir şekilde oyundan kendileri için bir şeyler çıkarabilmeleri yönünde. İzleyici odaklı komedi yapmadık. Daha çok izleyici oyunu izledikten sonra eğlensin, gülsün ama düşünsün, edebi bir metni tartsın gibi bir tarzımız var.

Erkan Taşdöğen: Oyunculuğu egolara alet etmesinler

Oyunda terapistten çok bir deliyi oynuyorum. Kafayı sıyırmış, kendisinin de bir terapiste ihtiyacı olan biri. Metin Üstündağ’ın sokak dili, hayatı analiz etme yeteneğini gözler önüne seren bir oyun. Birçok sektörden bizim işe dadanan hatta yağmalayan bir sürü kişi var. Bir projede yer aldıktan sonra ‘İyi adam oynadım, şimdi gözüm kötü adamda’ gibi klişelerle hareket ediyorlar. Bu iş öyle değil. O şekilde hareket eden arkadaşlarında Allah yollarını açık etsin, bizden de uzak olsunlar. Bu işe başlayacak arkadaşların ne olursa olsun sahnede yarattıkları şeyin insan olduklarını unutmamaları gerekiyor. ‘Şu rolü canlandırmak istiyorum’ gibi kendini kandırıcı, seyircinin de başına bela olacak durumlarda ne olur sahneyi bu işe bulaştırmasınlar. Bu mesleği kendi egolarına ve beklentilerine alet etmesinler.

‘Tiyatro heves için yapılmaz’

Eskiye göre şimdiki oyuncu bolluğu için ne düşünüyorsunuz?
Levent Tülek: Dizi yapan bazı oyuncu arkadaşlar, dizileri tutmadığında tiyatroya yöneliyor. O sırada başka bir diziden teklif alınca bu sefer oyunu yarıda bırakıp, sahnedeki arkadaşlarını terk edip diziye devam ediyorlar. Tiyatro heves için yapılmaz. Oyuncu bolluğu sebebiyle tiyatroların sayısı arttı, bu sevindirici ama çoğunlukla işlerin kalitesinin düşmesi de bir hayli üzücü. Bu konuda bir tehlike seziyorum ve seyirciyi uyarıyorum.

Erdem Şenocak Tiyatro Medresesi’ni anlattı

 Ormanlardan Hemen Önceki Gece tiyatroya uyarlandı

 

Bir önceki yazımız olan Berrak Tüzünataç'ın Sevgililer Günü yanıtı! başlıklı makalemizde Akmerkez, Berrak Tüzünataç ve etiler hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *