Basket atan robot: Racer

Otomotiv fabrikalarının neredeyse vazgeçilmez unsurlarından olan ve “en hassas işlerde” çalıştırılan robotlar, gün geçtikçe gelişiyor. Endüstriyel otomasyon konusunda uzman olan dünyanın tanınmış firmalarından Comau, bu robotların kabiliyetlerini daha fazla ön plana çıkarmak amacıyla, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile ilginç bir gösteriye imza atmış.

Amerikan San Antonio Spurs takımında oynayan İtalya doğumlu Marco Belinelli ile robotlarından birini sahada karşı karşıya getiren Comau, her ikisine de “üç sayılık” basket attırıyor. Belinelli, arada şuft kaçırsa da, robot, “üçlük”leri ardı ardına sıralayıp “sevinç hareketleri” yapıyor.

Şirket yetkilileri, daha çok otomotiv sektöründe kullanılan bu robotların normal bir şekilde tanıtılmasının “sıkıcı” olduğunu belirterek, böyle bir yol seçtiklerini belirtiyorlar. “Racer” adı verilen robotun, iki yılda geliştirildiği ve tamamen hassas işler yapabilecek yeni programlara sahip olduğunu belirten şirket, “Kaynak, montaj ve diğer üretim faaliyetlerinde kullanılabilen Racer’ın, istenirse neler yapabileceğini göstermiş olduk” diyor…

Yemek servisi yapan garson robotlar!

 

Bir önceki yazımız olan 2014 yılının teknolojik gelişmeler başlıklı makalemizde 1 ocak 2014'te başlayacak, 2014 ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *