Başçı’dan sert mesajlar

“TL’yi aslanlar gibi koruyacağız. Doların belini bükeceğiz.”
Bu sözlere, 2 TL’yi aşan dolar kuru hakkında “Yılsonunda dolar kuru 1.92 TL’nin altında olursa şaşırmayın”, yüzde 10’ları geçen faizle ilgili de “Bizim aralığımız 6.75-7.75. Herkes buna uyacak buna göre kendisi fiyatlamasını belirlesin” ifadeleri eklenince analist ve yatırımcı cephesinde “Acaba neye güveniyor?” sorusu tartışılmaya başladı.
Aslında Başçı’nın bu konudaki mesajı da oldukça netti: “Değerli analistler, faiz artırım beklentisine girmeyin, sabit faiz beklentisine girin. Merkez Bankası’nın net rezervi hiçbir zaman bitmez. Çünkü bankanın başında da akıllı idareciler vardı. O rezervi bitmeyecek şekilde ayarlarlar.”
Anadolu Ajansı’nın Finans Masası’na konuk olan Başçı’nın açıklamalarında öne çıkan notlar şu yönde oldu…

‘TL’yi aslanlar gibi koruyacağız’
Esas belirsizliği döviz kurları ile ilgili görün. Orada öyle bir müdahale stratejimiz var ki herkes şaşırıp kalacak. Bundan sonraki dönemde gelen her açıklama genelde olumlu etki yaratacak. Şaşırtmayı bundan sonra döviz tarafında yapacağız. Döviz kurları ile ilgili TL’ye değer kazandırıcı sürpriz manevralarla… Savunmaya çalışmayacağız, hücuma geçiyoruz. TL’nin değerini tek silahla (döviz müdahale silahı) aslanlar gibi koruyacağız. Faiz silahını hiç kullanmayacağız.

Faiz 6.75-7.75, ‘herkes uyacak’
Türkiye’de gerçekten yatırım yapmak için yabancı yatırımcılar açısından yer var. Biz faizde bir adım bile geri adım atmayacağız. Para Politikası Kurulu’ndan bir adım bile geri adım atmayacağız. Orada 6.75-7.75 bizim aralığımız. Herkes buna uyacak buna göre kendisi fiyatlamasını belirlesin. Biz bu sağlam duruşu sergilediğimiz sürece döviz kurları o kadar hızlı döner ki siz de şaşırırsınız nasıl bu kadar hızlı döndü. Bugün bile dönebilir, bugün denmezse yarın denebilir, öbür gün döner. Ondan sonra da o kadar hızlı bir düşüş olur ki dolar da gene şaşırıp kalırsınız.

Elimizdeki güçlü silah: Rezervimiz
Madem ki faiz silahını kullanmayacaksak döviz kurlarına karşı ve orada çok netsiniz, faiz konusunda hiçbir belirsizlik olmayacak. Ama belirsizlik biraz var da 6.75-7.75. O zaman geriye bilanço silahı kalıyor. Çok güçlü bir silah. Döviz rezervlerimizi kullanacağız,. En muhafazakar bir şekilde, 40 milyar dolar civarında satılabilir döviz rezervimiz var.

Biz çok rahatız endişemiz yok
Fed’in parasal genişlemeyi daraltmasının özellikle Hindistan, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Endonezya gibi ülkelerde çok ciddi etkileri oldu. Bu ülkelerde tahvil faizleri arttı. Türkiye’yi de zaman zaman o grubun içinde sayanlar var ama bizim kesinlikle hiçbir endişemiz yok. Türkiye ile ilgili çok rahatız, her ortamda onu takır takır savunuyoruz.

Yakında geri dönecekler…
Bundan sonra biz çok sağlam durursak bugün dövizde gördüğümüz yükselişin birkaç gün bile sürmeyeceğini söyleyebilirim. Çünkü tahvillerde ve döviz kurlarında öyle bir değer kazancı başlayacak ki bu defa diyecekler ki ‘Biz Türkiye’de yanlış yapıyoruz, tekrar pozisyon alalım’ ve çıkmaktan vazgeçecekler. O zaman dövizin kendiliğinden ne kadar hızlı düştüğünü fark edeceksiniz.

Dövizin belini kıracağız…
Dövize müdahale yöntemlerimizden biri ofansif strateji. Dünyada çok örneği olmadığı için piyasa oyuncuları bunu idrak edemiyor. Fakat görürler yakında bunun ne demek olduğunu. Elimizde çok kuvvetli mekanizmalar var. Burada tek beklenen şey strateji.
Strateji de böyle yavaş yavaş, zamanı geldikçe bunları bir araya sokacağız ve dövizin belini kırarız. Bunu öyle yaparız ki çok az rezerv kaybetmeden yaparız. Onu nasıl yapacağımız ilerde görürsünüz.

Döviz iner de yükselir de…
TL likiditesi tarafında çok sağlam ve net mesajlar verilmesi gerekiyor. Hiçbir şeyden endişe etmemize gerek yok. Bütün, her türlü şokları atlatırız. Önemli değil, döviz iner çıkar o bizi çok ilgilendirmiyor. En önemlisi bankacılık sistemimizin sağlık ve sıhhati şuanda mükemmel.
Bunun en ufak bir şekilde bozulmasını biz istemeyiz. Özellikle de böyle bir ortamda bunu hiç istemeyiz.

Not edin, dolar yılsonu 1.92 TL
Beni şu anda iyimser bulabilirsiniz ama 1.92 civarında yılsonunda bir dolar görürsek şaşırmayalım. Bunu gerçekten not edin, bunun altında olursa şaşırmayın, üstünde olursa (Başkan böyle demiştiniz, niye üstünde oldu?) diye sorarsanız. Uzun vadeli tahvil faizlerinde aşırı yükseliş oldu yakın zamanda burada da yıl sonunda tekrar tek haneli seviyelere düşeceğini tahmin ediyorum.

ANALİSTLER BAŞÇI’NIN AÇIKLAMALARINI NASIL DEĞERLENDİRDİ?

‘Başçı’nın sürpriz enstrümanları var’
Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, “Başçı’nın kafasında sürpriz enstrümanlar var, sürpriz etkisinin oluşması için söylememeyi seçiyor” dedi. Ökte şunları aktardı: “Belirsizliklerin arttığı ortamda Başçı’yı bu kadar güle oynaya, rahat bir ortamda röportaj vermeye iten gerçek ‘kafasındaki sürpriz’ nedir? Olayların içindeyiz, çok iyi izliyoruz, önlemimizi aldık, korkmayın güveni aşılanmaya çalışılıyor.”

‘Yurtdışına bağlı ama 1.95-1.96 görülebilir’
İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Erdal Acar, kur üzerinde belirleyici olan faktörlerin ABD’nin 10 yıllık faiz oranları ve kısa vadeli ‘TRL’ faizleri olduğunu söyledi. Acar, “Yurtdışı oynaklık düşüşüne bağlı olarak 1.95-1.96 seviyesi mümkün görünüyor. Aksi durum, ABD belirsizliğinin daha da artması, sepetti daha da yükseğe taşıyacaktır. Endonezya, Brezilya ve Hindistan merkez bankalarının politikalarının yakından izlenmesi gerekiyor” dedi.

‘Faizde belirsizliğin kalkması olumlu’
Erste Securities Başekonomisti Nilüfer Sezgin, Başçı’nın açıklamalarına ilişkin, “Piyasalar açıklamalara ilk etapta aşırı tepki verdi, çünkü bu çok çok büyük bir strateji değişikliği. Ancak zaman içerisinde tepkinin azalabileceğini düşünüyorum” dedi. Sezgin, “Yabancı yatırımcının TL’den soğumasının en önemli nedeni faizin yüksek olması değil faizdeki belirsizlikti. En azından bu ortadan kaldırılmış oldu. O açıdan bunun pozitif olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘Türkiye’de faizler normalleşebilir’
Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, “ABD 10 yıllık tahvil faizi artmaya devam etse dahi oynaklığın gerilemesiyle, Türkiye’de faizlerin normalleşmesi beklenebilir” dedi. Yılmaz, Başçı’nın TL’nin yılsonuna doğru değer kazanma olasılığını, değer kaybetme olasılığından daha fazla bulduğunu belirterek, kendilerinin de dış ticaret analizlerinden elde ettiği sonucun bununla aynı olduğunu aktardı.

Bir önceki yazımız olan 3. Köprü Yunus Emre olsun başlıklı makalemizde 3. köprünün adı, alevi ve cumhurbaşkanı abdullah gül hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *