Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belgeseli: Bir Başbakan İki Erdoğan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çeşitli dönemlerde söylediği ve birbiriyle çelişen ifadeler… İşte Bir Başbakan iki Erdoğan

TEK DİL TARTIŞMASI
Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada: Değerli arkadaşlarım benim milletimin dili tektir. Bu Türk milleti… Dili tektir…
Erdoğan tek dil ile ilgili Meclis’te kameralar kaşısında yaptığı konuşmayı 2011 Genel Seçimleri öncesinde yaptığı bir mitingte kendisi yalanlıyor ve şöyle konuşuyor: Ben ne tek dil dedim, ne de din dedim. Hiçbir yerde benim böyle bir ifadem yok. Çünkü bunlar yalan makinası…

Başbakan Erdoğan başka bir mitinginde ise ‘tek dil’ demediğini ‘tek din’ dediğini savunmuştu.

Yine aynı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında tek dil ile ilgili görüşlerini şu şekilde yalanlıyor: Kim söyledi bunu? Tayyip Erdoğan mı söyledi? Beşir Atalay mı söyledi? Hangi sözcümüz böyle bir şey söyledi? Yalan söylüyorsunuz yok böyle bir şey. Kalkıp da halkımızı aldatmayın.

BEDELLİ ASKERLİK KONUSU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın basın toplantısında yaptığı konuşma: Şahsen ben böyle bir sorumluluğun altına Tayyip Erdoğan olarak giremem. Çünkü parası olan var olmayan var. Parası olan bastıracak parayı askerlikten kurtulacak. Eee.. Parası olmayan da askerlik yapacak… Kimlerle görüştüysem ben, kenar köşedeki izbe yerlerdeki vatandaşım, onlar bu işe hiç sıcak bakmıyor. Ee biz yola çıkarken kimsesizlerin kimi olarak çıktık, sessiz yığınların sesi olarak çıktık. O zaman sormamız lazım, ona göre de adımımızı atmamız lazım.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’te yaptığı konuşma: Bedelli askerlik yasa tasarısının ayrıntılarına girmeden önce şu hususu da vurgulamak durumundayım.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir mitingte yaptığı konuşma: Şuanda çalışmalarımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu hafta içinde olmasa bile önümüzdeki hafta bu işi tamamlayıp hemen adımı atacağız ve bedelli askerlik ile ilgili inşallah yasayı çıkarmış olacağız.

NATO’NUN LİBYA’YA MÜDAHALESİ KONUSU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CeBIT Kongre Merkezi’nde yaptığı konuşmada şunları söylemişti: NATO Libya’ya müdahale etmeli midir?… Böyle saçmalık olabilir mi ya? NATO’nun ne işi var Libya’da?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mekke Ümmü’l-Kurra Üniversitesince fahri doktora ünvanı aldığı törende yaptığı konuşmada şunları söylemişti: NATO Libya’nın Libyalılara ait olduğunu tespit ve tescil için oraya girmelidir.


Bir Başbakan 2 Erdoğan

MALATYA KÜRECİK’E KURULACAK OLAN FÜZE KALKANININ KOMUTASI KONUSU
Topraklarımızın genelinde böyle bir şey düşünülüyorsa zaten bu kesinlikle bize verilmeli. Aksi taktirde böyle bir şeyin kabulü mümkün değil.
Buranın komuta sisteminin tamamiyle NATO’da olması gerektiğini söyledik ve bunu savunduk.

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN Mİ?

Milletvekili olmadan önce Recep Tayyip Erdoğan: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bak… Yalan… Koskoca bir yalan…
Genel seçimler öncesi Recep Tayyip Erdoğan: Çünkü egemenlik kayıtsız şartsız milletindir… Bunun tartışması olur mu?

DAVOS ZİRVESİNDE GÖSTERDİĞİ TEPKİ KİMEYDİ?
2009 yılında Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Erdoğan konuşma sırasında İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez’i sert bir dille eleştirmiş ve “Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz.” demişti.
Aynı Recep Tayyip Erdoğan “Herhangibir şekilde ne İsrail halkını ne Cumhurbaşkanı Perez’i ne de Musevi halkını hedef aldım. Benim burada tavrım moderatöre olmuştur. Toplanto moderatörüne bir tepki ortaya koydum.” diyerek çark etmişti.
AMERİKA’NIN ORTADOĞU PROJESİ BOP’UN EŞBAKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN
Muhalefetin, Erdoğan’ın Büyük Ortadoğu Projesi Eşbaşkanı olduğunu kendisinin defalarca kez söylediğini gündeme getirmezi üzerine Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuşmuştu: Ellerine bir kağıt almışlar Amerika’nın bir projesi diye… Bunu ispat ederlerse biz her şeye varız. Ama İspat edemezlerse alçaktırlar namussuzdurlar. Bu kadar açık konuşuyorum. Bu kadar ağır konuşuyorum.
Oysa ki Recep Tayyip Erdoğan Mehmet Ali Birand’ın 32. Gün programında bile bu açıklamayı yapmıştı ve şöyle konuşmuştu: Özellikle Diyarbakır’a çok farklı bakıyorum. Diyarbakır’ı istiyorum ki… Şuanda Amerika’nın da düşündüğü Büyük Ortadoğu Projesi var ya… Genişletilmiş Ortadoğu… Yani bu proje içerisinde Diyarbakır bir yıldız olabilir, bir merkez olabilir…

KÜRT SORUNU MU ? TERÖR SORUNU MU?
Kürt açılımı ya da Demokratik açılım konusu ile 2009 yılında Türkiye gündemine gelen Ak Parti’de Recep Tayyip Erdoğan ‘açılımı’ şu sözlerle duyurmuştu: Buna ister Kürt sorunu deyin, ister güneydoğu sorunu deyin… İster doğu sorunu deyin… İsterse son olarak yine adlandırdığımız Kürt açılımı… Ne derseniz diyelim… Bunun üzerine bir çalışmayı başlattık.
Aynı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan genel seçimler öncesindeki bir mitingde şöyle konuşmuştu: Tutturmuşlar bir Kürt sorunu… Ben Kürt sorunu diye bir şey tanımıyorum…

TÜRKİYE’NİN AVRUPA BİRLİĞİNE KATILMASI KONUSU
Recep Tayyip Erdoğan’ın Refah Partisi döneminde yaptığı bir açıklamada: Avrupa Birliği’ne zaten girmeyeceğiz… Ben keramet ehli falan değilim ama haber veriyorum. Almayacaklar bizi… Ama işin hakikatini bilmek lazım. Avrupa Topluluğu Hıristiyan Katolikler Birliği topluluğudur.
Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olduktan sonra Meclis’te yaptığı açıklamada ise: “Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde şimdiye kadar Meclisimizin yoğun çalışmalarıyla birçok düzenleme gerçekleştirmişizdir. ” diye konuşmuştu.
TERÖR ÖRGÜTÜYLE GÖRÜŞME YAPILIR MI YAPILMAZ MI?
2010 Referandumu öncesinde bir mitingte konuşan Recep Tayyip Erdoğan: “Ak Parti ve Ak Parti hükümeti hiçbir terör örgütüyle masaya oturmaz. Müzakere yapmaz. Terör örgütüyle hiçbir zaman masaya oturmadık ve hiçbir zaman da oturmayacağız.” demişti.
Aynı Erdoğan 2013 yılında katıldığı ve canlı yayınlanan televizyon programında Ada’yla görüşme yaptırırız. Kimlerle… İşte bu işlerle görevli olan elemanlarımız vasıtasıyla. Halen görüşme var…
Başka bir televizyon programında: Bu arada İmralı’yla ilgili görüşmeler yine olabilir…

TERÖRİSTLE YANAK YANAĞA OLANLA NEYİ KONUŞACAĞIZ?
NTV canlı yayınında Kürt açılımının son dönemdeki sorunlarını dile getiren Erdoğan, “Şimdi terör ile kim içiçe… Terör ile içiçe olanla neyi konuşacağız? Teröristle yanak yanağa, sarmaş dolaş olan bir eş başkanla nasıl olacak da ben konuşacağım? Ben bununla konuştuğum zaman bu ülkedeki şehit anneleri bir Başbakan olarak beni onlarla bir masada gördüğü zaman onlar ne der? Kusura bakmayın… Ben bir tane şehit annesinin gözyaşını bunların hiçbirine değişemem…
Aynı Recep Tayyip Erdoğan birkaç sene sonra yine özel bir TV kanalının canlı yayınında ise “Burada hepsi farklı farklı görüştüğünüzde İmralı ne derse biz onu yaparız. Şuanda İmralı, beklentilerimize cevap verecek noktaya doğru adımlarını atıyor. “

Bir önceki yazımız olan Erdoğan: 'Mustafa Kemal de mi Bölücüydü?' başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

3 Responses

  1. Burak says:

    Bu adama Serefsiz Halsiyetsiz Demeden Gecemem…

  2. Emin ARIK says:

    Lan bu saçmalıklara inanan ibneler çok komiksiniz…

  3. firat says:

    Akp son secim kampanyasinda akp secilirse uc yil hic biseye zam yapilmiyacak diye secim kanpanyasi yuruttu bende akp ye oy verdim secildiler on bes gun sonra herseye zam yaptilar benim ulke tek isteyim paranin deyerinin olmasi dir kib?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *