Başarının sırrı gizli değişimde

ABD merkezli içecek üreticisi Coca-Cola, 127 yıllık tarihinde başarısının sırrını gizli tuttuğu bir tarife dayandırıyor… Öyle ki, şirketin bir türlü kopyalanamayan formülü Atlanta’daki müzede geniş güvenlik önlemleri altında korunuyor. Aynı şekilde şirketin en büyük rakiplerinden Pepsi de formülünü saklayarak gizemini koruyanlardan.


Fakat ABD’li lider gıda üreticilerinden Kraft Foods’un eski AR-GE müdürü John Ruff, tüm bu formüllerin bir strateji ürünü olarak saklandığını öne sürdü. Ruff, şirketlerin farklı nedenlerle sayısız kez ürünlerinin içeriklerini ve hazırlanma yöntemlerini değiştirdiklerini açıkladı. Buna göre, yenilenen gıda düzenlemeleri, maliyet kısıtlamaları gibi etkenler dev şirketlerin de etkilenmesine yol açıyor.

Sayısız kez değişiyor
Coca-Cola’nın eski yöneticilerinin açıklamalarına yer veren 1994’te basılan ‘Secret Formula’ adlı kitapta şirketin tarifini birçok kez değiştirdiği ortaya çıkarılmıştı. Hatta, bir dönem kokain maddesi ve orijinal formüldeki kafein oranının dört katı eklendiği öne sürülmüştü. Şirket ise, 1886’daki ilk tarife bağlı kaldıklarına ve hiçbir ekleme yapmadıklarını söyleyerek iddiaları reddetmişti. Fakat, 1980’lerden bu yana Pepsi’yle birlikte şeker yerine fruktoz oranı hayli yüksek olan mısır şurubu kullandıkları biliniyor.

‘Mitolojik bir şey’
Keza, Coca-Cola 1985’te ABD çapında daha şekerli olan çeşidini tanıttığında gördüğü tepki üzerine normal ürününe geri dönmüştü. Geçen yıl her iki asitli içecek devi de kullandıkları tarifi ABD’deki yasal düzenlemeler için kansere karşı değiştirdiklerini duyurmuştu.
Gıda Teknolojileri Enstitüsü’nün başında olan Ruff, “Gizli tarif mitolojik bir şey. Büyük isimlerin formüllerini değiştirmemeleri hayranlık uyandırıcı olurdu” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ'de nöbet devam ediyor başlıklı makalemizde ankara, görev ve odtü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *