Başarılı spiker Buket Aydın’dan samimi röportaj

NTV’nin başarılı spikeri Buket Aydın samimi açıklamalarda bulundu. İşte Milliyet TV’nin Buket Aydın röportajı…

Meslek hayatına radyoda okuduğu hafta sonu haberleriyle başlayan Buket Aydın, “Bu işin amiral gemisi” dediği NTV’de üç yıldır gece bülteniyle ekranda… Türk dili ve edebiyatı mezunu olan Buket Aydın, nasıl spiker olduğunu ve habere olan tutkusunu anlattı…

Sunuculuk kariyeriniz nasıl başladı?
Türk dili ve Edebiyatı mezunuyum. Yüksek lisansımı da bu bölüm üzerine yaptım. Lisansım İstanbul Kültür Üniversitesi, yüksek lisansım Marmara Üniversitesi. Edebiyata küçüklüğümden beri ilgim ve yeteneğim olduğundan bu bölümü seçtim. Üniversiteyi burslu olarak kazandım. İkinci sınıfa geldiğimde ise haftanın birkaç günü boş zamanım kalmaya başladı. Boş zaman sevmediğimden çalışmak istedim. Babamda bu isteğimi görünce arkadaşının radyosuna gönderdi. 18 yaşımda radyoda stajyer oldum. Radyoda haber spikeri bir ablamız vardı, aldı beni eğitti. Sonra bir gün elime kağıtları verdi ve ilk haberimi öyle okumuş oldum.

Daha sonrasında bu işin eğitimini aldınız mı?

Benimde şimdi eğitmenlik yaptığım Kuşdili Sunuculuk ve Spikerlik kursuna gittim. O zamanlar Gülgün Feyman, Bülent Özveren ve Orhan Ertanhan gibi isimler ders veriyordu. Kurs biterken Kanal Türk yeni açılmıştı, stajyer arıyordu. Bunun üzerine Kanal Türk’e gittim, görüştüm ve stajyer olarak girdim. Bu esnada hem radyoya hem de okula devam ediyordum. Hiç ekrana çıkma hırsım olmadı. Radyoda yaptığım işi çok sevdim ve haber merkezinde bulunmak istedim. Spor spikerliğiyle başladım. Bir boşluk doğmasından sonrada habere geçtim. Ardından CNN Türk’e transfer oldum. Oradan TRT Türk’e, son olarak NTV’ye geçtim.

Şu an kariyerinizde hedeflediğiniz noktada mısınız?

İlk spor haberini sunduğum gün “Bir gün NTV’de çalışacağım” dedim. Bu zamana kadar tek hedefim buydu. Allah bu hedefimi gerçekleştirmeyi çok güzel bir yaşta nasip etti. NTV’ye girdiğim gün mutluluktan ağladım. NTV, haber denilince akla gelen ilk kuruluş ve bu işin amiral gemisi. O yüzden bu kanalda olmaktan dolayı büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum.

NTV kadrosuna nasıl dahil oldunuz?
TRT Türk’te “Gümüş Hilal” diye bir kültür-sanat programı sunuyordum. O program uluslararası haberleri de içerdiği için çok fazla merdiven çıkmamı ve fark edilmemi sağladı. O dönem NTV’nin de kendisine yeni bir ekran yüzü arayışında olduğunu öğrendim. Ömer Özgüner ve Nermin Yurteri’yle görüştük ve benimle çalışmak istediklerini söylediler. Bende büyük bir memnuniyetle kabul ettim.

Bu meslek ve haber size ne ifade ediyor?

Haber hayatımın rengi ve ben işimle, haberle nefes alıyorum. Bundan besleniyorum. Her sabah kalktığımda tüm gazeteleri okur, sosyal medyaya bakarım. Neredeyse hiç uyumuyorum, 24 saat boyunca sürekli gündemi takip ederim. Haber benim için bambaşka bir tutku oldu.

‘Mantığım duygularımdan öndedir’

 Anne olmaya hazır mısınız?

Çocuk çok sorumluluk isteyen bir şey. Bir kadının “Ben çocuk istiyorum” demediği anda, plansız yaşanan hamileliklerde yaşanan sıkıntıları bazı arkadaşlarımda gördüm. Böyle olmasını istemem. Hayatım hep plan çerçevesinde gider. Hatta eşim benimle “Buket’in beş sene sonra bu saatte ne yiyeceği bellidir” der. Ama şu anda çocuk düşünmüyorum.
Önümüzdeki beş sene için yaptığınız planlar neler?
Birkaç yıl sonra Allah izin verirse çocuk sahibi olurum. Nerede ve ne şekilde hangi bölümde, hangi programda yer almam gerekiyorsa orada haberciliğe devam ederim. Planım çok iyi bir haberci olmak. Plan yaparken duygusal davranmam, mantığım duygularımdan öndedir. Bu yüzden arkadaşlarım hep duygusal konularda akıl danışır.

‘Gece insanıyım’

Sunduğunuz haberler hayatınızı etkiliyor mu?
Etkiliyor ama Allah’tan bu konuda eşim çok duyarlı. Herhangi bir faciada ya da katliamda ailemden birini kaybetmiş gibi acı çekiyorum. Bu benim için sorun oluyor. Ama bundan da memnunum. Aksi takdirde bu hissi yaşamasam bu işi bu kadar severek yapamam. Ekranın önü veya arkası fark etmez. Ben haber merkezinde nefes alıyorum.

Neden gece bülteni sunmayı tercih ettiniz?

Şirketimizin uygun gördüğü saatlerde çalışıyoruz. Bir de ben sabah insanı değil, gece insanıyım. Çok erken kalkamam. Erken kalktığımda mutsuz olurum. Gece geç yatarım her şeyi takip ederim. İnsanlar akşam haberlerini izlemeye yetişemiyor. Biri dizi izliyor, diğerinin işi oluyor. Ama diziler bitip işlerini hallettiklerinde saat 23.00’de ne olmuş diye merak ettiklerinde hemen bizi açıyorlar. Oturmuş ciddi bir izleyici kitlemiz var. 23.00 – 01.00 arası haber izlememiş olanlar için tüm gündemi toparlayıp arada konuklar alarak günün özetini sunuyoruz.

Hep gece çalışmanıza eşiniz ne diyor?

Altı aydır evliyiz ama beş senelik bir flört dönemimiz oldu. Tanıştığımız zaman ben yine bu işi yapıyordum. İlk başlarda eşim bu işin yoğunluğundan dolayı biraz sitem ediyordu. Bunun üzerine bir gün ona, benim için önemlisin ama işimde önemli. Bu iş sayesinde nefes alıyorum. Geleceği birlikte düşüneceğim insan işime saygı göstermeli, iş konusunda sorgulamadan bana destek olmalısın. Eğer bu desteği veremeyeceksen en başından söyle biz hiç bu yola çıkmayalım dedim. Bu konuşma üzerine “Haklısın, tamam” dedi ve bugünlere geldik.

BUKET AYDIN EVLİ Mİ?

Evlilik nasıl gidiyor?

Evlilik çok güzel bir şey. Doğru kişiyi bulduğunuzu düşünüyorsanız hiç zaman kaybetmeyin derim. Ama benden en son olacak şey ev hanımı. Yemek yapmayı bile bilmiyorum. Allah’tan eşim spor yaptığından hiçbir şey yemiyor. Sadece ızgara ve haşlanmış makarna istiyor.

Eşiniz ne iş yapıyor?

Eşim Erce Baykal’ın bizim sektörle uzak – yakın alakası yok. O birçok işi birarada yapıyor. Gümrük müşavirliği konusunda çalışan şirketleri var. Aynı zamanda iş güvenliği uzmanı eşim. Tehlikeli madde taşımacılığıyla da uğraşıyor.

MELİS GÜVENÇ

Bir önceki yazımız olan Çiçek dizisinin oyuncu kadrosu başlıklı makalemizde Çiçek ve show tv hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *