Bariyerleri yıkan pop rock divası

Cherilyn Sarkisian ya da kısaca pop-rock divası Cher, tam 12 yıl gözlerden uzak kaldıktan sonra sonbaharda çıkacak olan yeni albümünün çıkış şarkısı “Woman’s World” ile Billboard Hot Dance Club Play Listesi’nin zirvesine yerleşti. Cher’in sıkı bir dans şarkısıyla müjdelediği, kariyerinin 26’ncı stüdyo albümü “Closer To The Truth” yüksek enerjili bir albüm olarak önümüzdeki ay çıkacak.
Diva’nın yeni albümüne imzası bulunanlar arasında Pink, Scissor Sisters’tan Jake Shears ve Timbaland da yer alıyor.
67 yaşındaki Cher, ilk kez ünlü ses yarışması The Voice’un sezon finalinde söylediği yeni şarkısı ve şovuyla hâlâ göz doldurduğunu herkese gösterdi. EMI Müzik Türkiye aracılığıyla, her defasında daha güçlü bir çıkış yapmayı başaran pop ikonu Cher ile yeni şarkılarını, nelerden ilham aldığını ve geri dönüş heyecanını konuştuk.

Uzun zaman sonra yeniden stüdyoya girmek nasıldı?
Biraz ürkütücüydü. Hep stüdyoya gireceğimiz dönemlerde çok heyecanlı oluyorum ve hatta biraz da korkuyorum. Açıkçası stüdyoları çok sevdiğimi söyleyemem ama kimi zaman çok keyifli de olabiliyor. Mesela “Believe” albümü döneminde çok harika zaman geçirmiştim. Yeni albümümde de aynı keyfi yaşadım diyebilirim çünkü yine daha önce hiç çalışmadığım isimlerle çalıştım. Çok iyi yeni şarkılarım var.

“Hiç böyle heyecanlandığımı hatırlamıyorum!”

Yeni albümü nasıl tarif edersiniz?
“Woman’s World” ile bir dans marşı çıkarabileceğimizi hiç düşünmemiştik ama şarkının enerjisi bunu başardı bile. Kayıtlarda da hiç üzerinde durmadığımız bir şarkıydı, bir kere okuyup çıkmıştım. Bunun benzeri daha önce “Turn Back Time” ile olmuştu. Şarkıyı kaydetmeye bile pek niyetim yokken hit oldu. Ama albümde çok iyi olduğunu düşündüğüm şarkılarım da var. Yine çok farklı şarkı yazarları ile çalıştım. Albümde ayrıca zaten çok sevdiğim Pink ile de çalıştık.

Çıkış şarkınızı ilk kez “The Voice”un sezon finalinde seslendirmeden önce kuliste aşırı heyecanlandığınız söyleniyor…
“The Voice” gerçekten korkutucuydu, size tarif etmem mümkün değil. Yeni bir şarkı yapmayalı 10 yılı bile geçmiş, düşünsenize direkt “The Voice”te çıkıyorsunuz! Kendimi bir anlamda yeniden yaratarak sahneye çıkıyorum. Sahnedeki o üç dakika ya kariyerimi bitirecekti ya da yeniden canlandıracaktı. Tüm bunlar aklımda olduğu için şarkıyı söylerken çok heyecanlıydım. Tüm müzik kariyerim boyunca böylesine heyecanlandığımı hatırlamıyorum!

Nasıl sonunu getirebildiniz şarkının?
Düşünmek istemiyorum ama sanırım iyi oldu, sonradan da hiç izlemedim bile ama çok iyi tepkiler aldım. Sadece annemin söylediklerini paylaşabilirim çünkü çok rahatlatıcıydı. Bana “Tatlım tüm sahne senindi, çok havalı
çıktın ve harikaydı” dedi.

Sizin hayatınız üzerine kurulu bir de Broadway müzikali hazırlanıyor, hangi aşamada?
Büyük bir kısmını yazdılar bile. Müzikalde üç Cher var. Bence bu harika bir fikir. Genç Cher, ilk yetişkinlik dönemindeki Cher ve şimdiki Cher. Üç Cher birbirleriyle konuşuyorlar ve beraber şarkı söylüyorlar, kariyerimdeki evrimi aktaran bir müzikal oluyor.

“Televizyonda göbek dekoltesi gösteren ilk bendim”

Sahne şovlarınızla Madonna, Lady Gaga gibi birçok ünlü şarkıcıya ilham verdiniz, siz kimlerden ilham alıyorsunuz?
Bana göre hepimiz tüm evrenden ilham alıyoruz. Bunu kimi zaman farkında olmadan yaptığımız da oluyor. Bazen Marlene Dietrich’ten çok esinlendiğimi düşünüyorum ama hiçbir zaman bir Doris Day olmadığımı da biliyorum. Çocukken de çok farklıydım. Bir genç kız olarak fazlasıyla cesurdum. Bir şarkıcı olarak hâlâ farklıyım. Şov işinde de kimilerimiz diğerlerinin özgürleşmesini sağladılar. Yaptıklarımdan başım çok belaya girerdi; bir kadın olarak televizyonda göbek dekoltesi gösteren ilk ben olmuştum. Belki şimdi hiçbir anlamı yok ama birkaçımızın özgürlükler için cesaretle yol açtığını biliyorum. Bariyerleri her yıkışınızda bazıları da kolayca geçiverirler.

“Adele’e bayılıyorum”

Kariyeriniz boyunca hemen her türde şarkı kaydettiniz, peki siz bu aralar hangi türleri ve kimleri dinliyorsunuz?
Farklı türlerde şarkılar yaptım çünkü her türde sevdiğim şarkılar var. Adele’e ve albümde de birlikte çalıştığım Pink’e bayılıyorum. Her ikisinin de tarzlarını çok seviyorum ve birer şarkıcı olarak her ikisinin de seçilmiş olduğunu düşünüyorum. Daft Punk’ın da yeni çıkışlarını çok sevdim. Ayrıca bol bol Merle (Haggard) ve Willy (Nelson) dinliyorum. Taylor Swift ve Tony Bennett dinlemek de hoşuma gidiyor. Amy Winehouse’u özlüyorum. Ayrıca müzikalleri çok severim, özellikle 40’ların müzikallerini.

Cher’in 26’ncı stüdyo albümü “Closer To The Truth” eylülde çıkacak.

Bir önceki yazımız olan 'Kadınların ilgisi özgüvenimi arttırıyor' başlıklı makalemizde büyük sürgün, Cadde ve lale devri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *