Barbara film eleştirisi

2012 yapımı Barbara nasıl bir film diye merak ediyorsan bu yazıyı okumaya devam et… Barbara film eleştirisi ile Barbara filmi hakkında ön bilgin olsun…

Dünyanın bir duvarla ikiye bölündüğü o zamanlarda… Adı yok, cismi yok, duvarın gölgesinde soyut bir mekân dünya, soyut bir zaman. İlkel bir fantezi gibi… Bu soğuk gerçeklik, filmin gerçeküstü sınırında gezinen gerilimli atmosferinin temelini oluşturuyor. Bu temelin bir yardımcı unsuru da taşra ve sıkıntısı. Dönüşmekten çok uzakta ama görünmez dişlileriyle dönüştürücü bir güce sahip olan taşra Barbara için ikinci/içkin bir mahkûmiyet. Bu çıkışsız bulunuşta Barbara tüm soğukkanlılığı, taviz vermez hâli, mesafesi ve kibri ile kendini korumaya ve belli ki buradan bir şekilde kurtulmaya çalışıyor. Az önce saydığım sıfatlardan anlamışsınızdır ama ben adını koymuş olayım yine de, Barbara bir doktor. Doktor olması önemli, çünkü film çatışmasını hasta-doktor ilişkileri üzerinden kuruyor. Görevlendirildiği hastanede çalışan bir başka doktor Andrea’nın kendisine olan ilgisi, bunun yanında her ikisinin de özel bir bağ kurduğu iki genç hasta ile film farklı kurtuluş ya da kabullenişleri şık ve resimsel karelerle anlatıyor… Barbara sadeliğiyle çarpıcı olan özgün bir “duvar” filmi olmasının yanında sinema tarihine muhteşem bir karakter de kazandırıyor. Neredeyse filmin her karesini dolduran Barbara’ya can veren Nina Hoss sadece filmin yönetmeni Christian Petzold’un değil bir çok sinemaseverin de ilham perisi olabilecek durulukta. Berlin Film Festivali’nden Gümüş Ayı (en iyi yönetmen) ödülü ile dönen Barbara, yaşamsal olan noktaların öncelikleri üzerinden Almanya tarihine daha önce dokunulmayan şekilde dokunan çok özenli bir sinema şöleni.

Bir önceki yazımız olan Comvex İstanbul fuarı açıldı başlıklı makalemizde Comvex İstanbul fuarı, hafif ticari araç ve Ticari araş fuarı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *