Balyoz Davası’nda kritik duruşma

Yargıtay, Balyoz Planı davasında yarın temyiz incelemesini tamamlayarak nihai kararını verecek. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararlar ya onanacak ya da bozulacak. Davada 15 ile 20 yıl arasında hapis cezası alan emekli ve muvazzaf subayların aileleri, duruşma öncesinde Milliyet’e konuştu. Sanık yakınları, “Adalet bekliyoruz” diyor…
Aralarında emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu 365 kişinin yargılandığı davada, 21 Eylül 2012’de karar çıkmış; 330 sanık 15 ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Yargıtay’daki temyiz süreci de tamamlanan davada Yargıtay yarın nihai kararını açıklayacak. Karar açıklanmadan önce Milliyet’e konuşan sanık yakınları şunları söyledi:
* Nilgül Doğan (Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi): “Yargıtay’ın mahkemenin verdiği kararları bozmasını bekliyoruz. Delillerin tartışılma aşaması atlanarak karar verildi. Sanık ve müdafilerinin mahkemeye sunduğu bilirkişi raporları dikkate alınmadı. Dolayısıyla bu kararların sıhhatine karşı güvenimiz tam değil. Yargıtay’ın bu unsurları dikkate alarak bu şekilde, eksik ve adil olmayan yargılama sonucu verilmiş bu kararları mutlaka bozması gerektiğini düşünüyoruz.”
* Ece Saygun (Emekli Orgeneral Ergin Saygun’un kızı): “Kararın bozulması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü ciddi maddi hatalar ve eksiklikler var. Deliller değerlendirilmedi, savunmanın tanıkları dinlenmedi.”
* Selver Sağdıç (Emekli Koramiral Kadir Sağdıç’ın eşi): “İnşallah vicdani bir karar çıkar. Eşlerimiz, evlatlarımız suçsuz. Allah herkese gerçek insani duygular versin. Üç seneden beri yaşanan üzüntülerin, sıkıntıların hukuk ve adalet duygusuyla sona erdirilmesini bekliyoruz. Bütün yaşadıklarımıza rağmen adaletin tecelli etmesini sabırla bekliyoruz.”
* Selim Yavuz (Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz’un oğlu):“Yargıtay’ın yargının namusunu kurtarmasını bekliyoruz. Zira mızrak çuvala sığmıyor. Artık doğru şeyler yapılmasının zamanı geldi. Deniz de bitti…”
* İrem Kutluk (Emekli Tümamiral Deniz Kutluk’un eşi): “Gerçek bir hukuk devletinde yaşıyorsak, altında imzamız olan uluslararası sözleşmelere bağlıysak somut usul hatalarının yaşandığı bu dava dosyasının bozulması gerekir. Bizim ve ülkenin gençlerinin adalete olan güvenini tazelemek istiyorlarsa doğru bir karar vermek zorundalar.”
* Rengin Gürdeniz (Emekli Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz’in eşi): “Normal bir hukuk devletinde açılmayacak bir dava için uğraşıyoruz. Yargıtay’ın nasıl bir karar vereceğinden emin değilim. Çünkü yaşadıklarımız bizi çok üzdü, hayalkırıklığına uğrattı. Bu yüzden beklentim çok yüksek değil. Ancak mağdur ve haklı olmanın gururunu yaşıyoruz”

‘Yargıtay’ın bozması gereken bir dosya’

* İrem Çiçek (Emekli Albay Dursun Çiçek’in kızı): “Yargıtay’ın kesinlikle bozması gereken bir dosya. Çünkü Yargıtay’ın kendi içtihatlarına aykırı bir şekilde, usul ve esasa ilişkin hatalar yapıldı. Bunlara yapılan itirazlar dikkate alınmadı. Deliller tartışılmadan, bilirkişi raporları incelenmeden ve savunmanın diğer delilleri görmezden gelinerek ‘keyfi’ denilebilecek bir karar verildi. Benim düşüncem, öncelikle hukuka aykırı tutuklama kararlarının son bulması ve usul hatalarından dolayı bozulması gerektiği yönünde…”

Bir önceki yazımız olan İşte İstanbul trafiğinin çözümü başlıklı makalemizde İstanbul, İstanbul trafiği nasıl çözülür ve İstanbul trafiğinin çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *