Balyoz Davasının kararları kime yaradı?

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin, Balyoz davasında haklarındaki hükmü bozduğu 88 sanığın, Balyoz ve Suga Harekât Planları kapsamında hazırlanan görevlendirme listelerinde yer aldığı, 88 sanıktan 63’ünün “darbeye teşebbüs etmek” suçuyla ilgili ittifakın mahiyetini bildiği ancak faaliyette bulunmadığı, 25 sanığın ise kendilerine verilen görevden haberleri olduğuna ilişkin delil bulunmadığı belirtildi. Onama kararı verilen 257 sanıktan bazılarının avukatı Haluk Pekşen, “Bozma kararı verilen sanıklar için suç için anlaştılar deniliyorsa, darbeye eksik teşebbüs nasıl olmuş? Darbeye teşebbüs edenlerle bozma kararı verilenler arasında ne fark var? Bir icra hareketleri mi var? Planlarda bütün işi Türk Yıldızları yapacak deniyor. Türk Yıldızları’nda görev yapan pilotlardan bir tane sanık olan var mı? Seminere 162 kişi katılmış, 51’i yargılanmış, 50’si mahkum olmuştur. Sanıklar suç için anlaştıysa seminere katılmayan 111 kişinin anlaşmadığını nereden bildiler? Bu karar toplum vicdanında büyük bir travma yaratmıştır. Bu gerekçeli karar mahkum edilenleri aklamıştır” dedi.

Balyoz’dan beraat…
Gerekçeli karara göre, Çetin Doğan ve MHP Milletvekili Engin Alan hakkında verilen kararlar onanırken, Tevfik Özkılıç’a verilen 16 yıllık hapis cezası ise delil yetersizliği gerekçesiyle bozuldu. Doğan, Alan ve Özkılıç, aynı zamanda 28 Şubat davasından da yargılanıyor. Özkılıç ve Doğan 28 Şubat davasından tutuklu bulunurken, Alan’ın yargılaması ise sadece bu davaya ilişkin tutuksuz sürüyor. Yargıtay’ın gerekçeli kararda, Doğan’ın, emekli Oramiral Özden Örnek ve emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına’yla 28 Şubat sürecinden elde edilen kazanımlardan istenen düzeyde istifa edilememesi ve ülkede hızlı bir zemin kayması yaşandığı gerekçesiyle iktidarı hükümetten uzaklaştırmak amacı doğrultusunda yapılanmaya gittiği iddia edildi. Özkılıç’ın avukatı Pekşen, “Müvekkilimin Balyoz davasından beraat edeceği yüzde 100’dü. Çünkü seminerin sadece gözlemcisi. 28 Şubat’ta ses kaydını taklit ettiler. Birisi ses kaydını internete verdi ve 28 Şubat davasına dahil edildi” dedi.

Belgeler sahte
Özkılıç, 28 Şubat soruşturması kapsamında 9 Mayıs 2012’de tutuklandı. 1996 Ağustos-1999 Ağustos yıllarında Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanlığı General ve Amiral Şube Müdürü olarak görev yapan Özkılıç’ın adının Batı Çalışma Grubu alanına giriş yetkisi verilen personele ait isim listesinde yer aldığı iddia edildi. Özkılıç, ifadesinde, BÇG’de görev almadığını, bir çalışma içinde bulunmadığını, Çetin Doğan imzalı BÇG şemasında J-1 olarak bir kurmay subay görevlendirileceği belirtilmekte olduğunu, belgede ise 4 kurmay subayın görevlendirildiğini, bu iki belgenin birbiri ile çeliştiğini, bu belgenin doğru olmadığını, sahte olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Bir önceki yazımız olan Daldan dala başlıklı makalemizde Cenap Şahabettin, çetin altan ve daldan dala hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *