Balıkçıların sezonu başlıyor

31 Ağustos gecesi 24.00’ten sonra başlayacak av sezonu için balıkçılar umutlu. İlk 3 ay palamudun ağları dolduracağı düşünülürken; lüfer, hamsi ve istavrit gibi çok tüketilen balıkların da bol yakalanacağı umut ediliyor. Rumeli Feneri’nden denize açılmayı bekleyen balıkçı reislerinden Rizeli Şekip Yalçın, ağlarını yenilediklerini, teknelerinin bakımını yaptıklarını ve tayfanın işbaşı yaptığını söyledi. Rumeli Feneri’nin en eski balıkçılarından olan Yalçın, “Kasım’ın sonuna kadar palamut ağlara çok gelir. Ama istavrit ve hamsinin de akın yapacağını düşünüyoruz. 10-15 gün öncesinden palamudun bol olacağının belirtilerini aldık. Bu bizi sevindirdi” dedi. Yalçın, derinlik ve balık boyu yasağının kendilerini zor duruma düşürdüğünü vurgulayarak, “Önce balık boyları için yasak koyuldu, ardından 24 metre yasağı geldi. İki yasak da balıkçının belini büküyor. Çünkü en çok avlayabileceğimiz balıklar 24 metreden önce görülüyor. Hatta göç ederken yukarılara çıkıyorlar. Bizim bu balıkları avlamamamız komşu ülkelerin balıkçılarına yarıyor” dedi. Yalçın ayrıca teknelerinin donanımlarını artırmak için aldıkları krediyi ödeyemediklerini de dile getirdi.
150 yıllık balıkçı ailesinin temsilcisi olan Ömer Kolcu ise, “25 kişilik tayfam geldi, işbaşı yaptı. Teknemizi ve ağlarımızı onardık, denize çıkmaya hazırız. İlk 3 ay palamut yüzümüzü güldürür. Fakat boy ve derinlik yasağı nedeniyle sıkıntı çekiyoruz. Bu yasaklar koyulurken balıkçıların görüşü alınsa çok iyi olurdu. Hemen tüm balıkçı reisleri yüksek banka faizleri nedeniyle tayfanın parasını bile ödemekte güçlük çekiyor.
Ben de aldığım kredinin faizine yetişmek için Silivri’deki arsamı sattım. Ama bizim denizden başka ekmek kazanma yolumuz yok. Tüm zorluklarına rağmen balıkçılık bizim mesleğimiz ve kuşaklardır sürdürüyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Ruh eşi romantik bir illüzyon - Alain de Botton başlıklı makalemizde Alain de Botton, cinsel devrim ve evlilik hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *