Bakanlar ‘yerli malı yurdun malı’ diyecek

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) gizlice dünyayı izlediğinin ortaya çıkması Fransız bakanlara akıllı telefon kullanımını yasaklattı. Fransa Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre artık bakanlar piyasada satılan akıllı telefon ve tabletleri kullanamayacak. Bunun yerine ‘gizli’ olarak tanımlanan bilgiler için sadece devlet tarafından hazırlanan özel telefonları kullanacak. Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault tarafından bakanlara gönderilen yönetmelikte son aylarda bilgi-işlem sistemlerine karşı gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle akıllı telefon ve tablet kullanımına sınırlama getirildiği bilgisi yer aldı.
Başbakanlık Fransa merkezli Thales firması tarafından üretilen özel kripto sistemli telefonların İçişleri, Adalet, Savunma, Maliye ve Dışişleri bakanlıklarında kullanılmaya başlandığını açıkladı. Bakanlar ayrıca tanımadıkları elektronik postaları açmamaları konusunda da uyarıldı.

30 saniye gecikmeli
Ancak bakanların kriptolu telefonlarla görüşmeden önce 30 saniye beklenmesi gerektiği için eski telefonlarını kullanmaya devam edecekleri düşünülüyor.
Alman Der Spiegel dergisi, 1 Eylül 2013 tarihinde yayımladığı bir haberde, NSA’nın 2010 yılında Fransa’nın Washington ve New York’taki diplomatik temsilcilikleri ile Paris’teki Dışişleri Bakanlığı’nı hedef alan teknik takip operasyonları düzenlediğini yazmış, istihbarat kurumunun bu operasyonlarla ilgili bir notta “başarıyla sonuçlandı” ibaresi düştüğünü aktarmıştı. Derginin bir başka haberinde ise NSA’nın Blackberry, iPhone ve Android akıllı telefonları hack’lediği aktarılmıştı.

Bir önceki yazımız olan Ateistler cennete gidebilir mi? başlıklı makalemizde ateist, cehennem ve cennet hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *