Bakan – L’exercice de l’État film eleştirisi

Bakan film eleştirisi ile karşınızdayız. Orijinal adı L’exercice de l’État olan Bakan filmi ile ilgili birçok bilgi bu yazıda…

Fransız yönetmen Pierre Schöller’i, Zero Defaut ve Versailles gibi önceki işlerinden tanıyanlarınız vardır belki. Eğer yoksa da geçtiğimiz yılki Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen ve FIPRESCI ödülü kazanan son filmi L’exercice de l’etat ile sinemasına giriş yapmak için geç kalmadınız.

Fransa’nın kurgu ulaştırma bakanı Bertrand Saint-Jean’i, hikâyenin merkezine yerleştirip, tüm kabine üyeleri ve Fransız parlementosu etrafında gezinen film, politikanın ikiyüzlü ve kirli dünyasına, inandırıcı bir gerçeklik duygusu ve incelikli bir görsellikle gözler önüne seriyor.

Siyaset ile erdemin uyuşmazlığını, doğru siyaset yoktur klişesini didikleyerek sorgulayan ama çıkış noktası da arayan, bununla beraber taraf tutmaktan başka çaresi olmadığının da bilincinde bir seyirlik olan L’exercice de l’etat, başrol oyuncusu Olivier Gourmet’nin nefis performansından da güç alıyor. Kafanızda rahatlıkla Türkiye’deki siyasî arenaya adapte edebileceğiniz bir hikâye anlatıyor olması da filmi daha rahat içini girebilir bir hâle sokuyor açıkçası.

Son olarak filmin, oldukça başarılı bir görüntü yönetimine sahip olduğunu ve son zamanlarda beyazperdede gördüğümüz en etkileyici kaza sahnelerinden birine tanık ettiğini de ekleyelim. BANTMAG

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *