Bağdat’ta Şiilere saldırı

Irak’ta 2008’den beri en ağır şiddet dalgasının beşinci gününde Şii mahalleleri hedef alındı.

Uluslararası toplum iç savaşın içerisindeki Suriye’ye müdahaleyi tartışırken 2003 yılında ABD ve koalisyon güçlerinin işgal ettiği Irak şiddet batağından çıkamıyor. 2008’den bu yana son beş gündür en ağır şiddet olaylarını yaşayan ülkenin başkenti Bağdat’ın birçok noktasında meydana gelen patlamalarda en az 71 kişi ölürken en az 201 kişi yaralandı.
Şehrin Şii nüfusunun yoğun olduğu Sadr City bölgesinde patlayan iki araba 7 kişiyi öldürdü.
Yine Şiilerin yaşadığı Jisr Diyal mahallesinde ise bomba yüklü bir aracın havaya uçmasıyla yedi kişi öldü. Çok yakın zamanlarda gerçekleşen saldırılar akla El Kaide’nin Irak kolunu getirdi.
‘Medya abartıyor’
Şii Başbakan Nuri el Maliki’nin hükümetinden yapılan açıklamada dünkü patlamalarda sadece 20 kişinin öldüğü ve ‘medyanın ölülerin sayısını abarttığı’ öne sürüldü. En son 10 Ağustos’ta 80 kişinin öldüğü Irak’ta hükümet teröristleri suçlamaya devam ederek güvenlik güçlerinin çaba sarf ettiğini savundu.
Maliki dün komşu ülke Suriye’ye düzenlenecek bir saldırının da ‘çıkmaz bir sokak’ olduğunu söyleyerek uyardı. Başbakan Irak güvenlik güçlerinin olası müdahale nedeniyle de ‘alarm’ durumuna geçtiğini belirtti.

Bir önceki yazımız olan 'PKK'nın canlı bombaları Türkiye'de' başlıklı makalemizde barış süreci, bombacı ve canlı bomba hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *