Babak Zanjani’nin koyun postundan gelen serveti

Birleşmiş Milletler’in İran’ın nükleer faaliyetleri nedeniyle uyguladığı ekonomik ambargonun, bazı İranlı işadamlarına büyük servetler kazandırdığı ortaya çıktı.
ABD’li New York Times gazetesi, Türkiye’deki faaliyetlerini de gündeme getirdiği İranlı işadamı Babak Zanjani’nin portresini yayınladı. Kendisini ‘ekonomik Besiç’ (İran’da kılık kıyafet kurallarına uymayanları denetleyen İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun bir alt kolu) olarak adlandıran Zanjani’nin koyun postu ticaretiyle başladığı iş hayatında 13.5 milyar dolarlık servete kavuştuğu belirtiliyor. New York Times’ın haberine göre 39 yaşındaki işadamı bu serveti İran’a uygulanan petrol ambargosunu aşma becerisi sayesinde elde etti.

‘Türk şirketleri kullandı’ iddiası
Ancak haberde, ABD Hazine Bakanlığı’nın nisanda banka hesaplarını dondurması ve Avrupa Birliği’nin (AB) de ismini kara listeye almasıyla İranlı işadamının zora girdiği belirtiliyor. Gazete, İran’ın pragmatist yeni yönetiminin, eski yönetimle ilişkileri nedeniyle şüpheyle baktıkları Zanjani’yi incelemeye aldıklarını da iddia etti. Buna göre, Zanjani geçen hafta 1.9 milyar dolarlık petrol gelirini elinde tutmakla suçlandı. İranlı Aseman dergisi için Zanjani’yle bir röportaj yapan gazeteci Reza Zandi, “Ambargo İran ekonomisini kaosa sürükledi. Babak Zanjani bu sürecin ürünü. Süreç içinde anormal bir servete kavuştu” yorumunu yaptı. New York Times, Zanjani’nin İran basınına verdiği bilgileri de aktardı. Buna göre, Zanjani’nin Dubai, Türkiye ve Malezya’daki 64 şirketi kullanarak milyonlarca varil petrol sattığı, bu satışlardan İran’ın kasasına 17.5 milyar dolar girdiği belirtildi. Gazete, Zanjani’nin kontrolünde bir Türk havayolu şirketi, değişik finans kurumları ve petrol tankeri filosu bulunduğunu, bunların çoğunu da ambargoyu delmekte kullandığını yazdı.

Tankerden tankere…
Haberde, Zanjani’nin İran petrolünü kaynağını gizleyerek pazara sürdüğü, bunu Malezya’daki küçük bir ada olan Labuan’da tankerden tankere petrol aktararak yaptığı iddiası da yer aldı. New York Times, bu petrolü Singapur, Malezya ve Hindistan’da satan Zanjani’nin parayı da Malezya’daki First Islamic Bank yoluyla akladığını iddia etti. Bu bankanın şu an ambargo listesinde olduğunu kaydeden gazete, Zanjani’nin Aseman dergisindeki röportajındaki şu sözleri de aktardı:
“Yaptığım, ambargo karşıtı operasyonlar. İşini iyi yapmış bir işadamıyım. Bana ambargo konulunca 3 milyon varil petrol bile satamadılar.”

 

Günde 17 bin dolar komisyon alıyordu
New York Times, Zanjani’nin röportajlarında geçmişi hakkında çok bilgi vermediğini, ancak 1999’da İran Merkez Bankası Başkanı Mohsen Nourbaksh için çalıştığını ve döviz tedariğiyle günde 17 bin dolar komisyon aldığını aktardı. Röportajlarında 2010 yılında İran Devrim Muhafızları tarafından kendisiyle temasa geçildiğini belirten Zanjani, kendi bankasını kullanarak bu grup için birkaç günde 40 milyon dolar bulduğunu anlattı. Daha sonra İran Petrol Bakanlığı için çalışmalar yaptığı belirtilen Zanjani, İran’a borçlu olduğu belirtilen 1.9 milyar doların, 700 milyon dolarını ödediğini, kalan 1.2 milyar doları ise ambargo nedeniyle ülkeye sokamadığını iddia etti.
New York Times geçen hafta perşembe günü, Zanjani’nin bir şanssızlık daha yaşadığını, İranlı işadamının müteahhitlik şirketi Sorinet’in Tahran’ın kalburüstü mahallesi Şahrak-e Garb’ta yaptığı 27 katlı alışveriş merkezi ve 5 yıldızlı otel inşaatının hemen yanındaki yolun 40 metre çöktüğünü belirtti.

Bir önceki yazımız olan Gizem Akhan’ın ailesi konuştu başlıklı makalemizde Aktivist, Gizem Akhan ve Gizem Akhan Greenpeace hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *