Babacan’dan Piyasa Yorumu

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel ekonomik krizin şekil değiştirerek gelişmekte olan ülkelere geçtiğine ilişkin bir tespit ya da kanaat bulunmadığını belirterek, “Krizin özü hâlâ gelişmiş ülkelerde” dedi.
Çin’de Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılan Babacan, Merkez Bankası’nın dolar kuruna müdahale edip etmemesi gerektiği ile ilgili kamuoyunda çeşitli görüşler ortaya atıldığının hatırlatılması üzerine, Türkiye’de serbest kur rejimi uygulandığını ve bu rejimde ne hükümetin ne de Merkez Bankası’nın bir kur hedefi koymadığını kaydetti.

‘Normalde yapılmaz’
Buna karşın Merkez Bankası’nın aşırı oynaklığı önlemek için elindeki araçları kullandığını belirten Babacan şöyle devam etti:
“Fakat bazen öyle dönemler olur ki son birkaç aydır yaşadığımız gibi piyasalar yönsüz kalabiliyor. Piyasalar bir otoriteden yani bu durumda Merkez Bankası’ndan bir sinyal beklemek durumunda kalabilir. ‘Yani iyi tamam. Serbest piyasa, serbest kur ama MB’nin aklından geçen doğru kur ne ya da ne olması gerektiğini düşünüyor.’ Böyle bir şey bekliyorlar. Dolayısıyla normal bir zamanda yapılmaması gerekeni Merkez Bankamız yaptı ve kurla ilgili yılsonu için bir seviye söyledi.
Belki o gün için piyasalara yön vermek, bir ışık göstermek o gün için gerekiyordu. Yoksa normal zamanda yapılmaz. Yani serbest kur rejiminde böyle hedef rakam telaffuz edilmez. Ama şunu söyleyeyim, bugün 100 ayrı iktisatçıya sorun ‘Türkiye’de dolar, euro kuru ne olmalıdır?’ diye. 100 ayrı cevap alırsınız. Hatta 10 tane nobel ödüllü iktisatçıya ‘Doğru kur nedir’ diye sorun, Size 10 ayrı hesap getirirler.”

‘Büyüme % 3-4 olur’
Babacan, ikinci çeyrekteki yüzde 4.4’lük büyümenin yılsonu büyüme hedefleri üzerindeki etkisini de değerlendirdi. Yılın ikinci yarısında ne olacağını henüz bilmediklerini ifade eden Babacan, “Onu hep beraber göreceğiz. Avrupa, ikinci yarıda eğer beklendiği gibi toparlanırsa ve bizim Avrupa’ya olan ihracatımız iyi bir performans ortaya koyabilirse o zaman bizim ikinci yarıdaki büyümemiz, bu birinci yarının üzerine daha destekleyici bir tablo arz edebilir” diye konuştu.
Bu yılki büyümenin yüzde 3-4 arasındaki bir aralıkta gerçekleşmesini tahmin ettiklerini dile getiren Babacan, büyümeyi etkileyebilecek bilinmeyen birçok unsur olduğunu söyledi.

 

İç tüketimde artış istemiyoruz
Türkiye’nin ihracatla büyümesini istediklerini, sadece iç tüketimden gelen bir büyümenin ise cari açığı artırdığını dile getiren Babacan şunları söyledi:
“Yani biz ikinci çeyrekte yüzde 4.4 büyüdük ama bu büyümenin önemli bir kaynağı iç tüketimdi. Biraz da kamu harcamasıydı. Özel sektörün yatırımlarında ve net ihracatta düşüş var. Yani özel yatırımlarla, ihracat aslında büyümeyi aşağı doğru çeken unsurlar oldu. İç tüketimle devlet harcamaları da büyümeyi yukarı çeken unsurlar oldu. Bu bizim pek görmek istediğimiz bir tablo değil. Tam tersini görmek istiyoruz aslında. Büyümenin özel sektör yatırımlarıyla olmasını istiyoruz ve ihracatla olmasını istiyoruz. Yüzde 4,4 büyüdük ama büyümenin kompozisyonu bizi çok mutlu eden bir kompozisyon değil.”

Bir önceki yazımız olan IOS 7 nasıl indirilir? başlıklı makalemizde apple, Cihazınız iOS 7’yi destekliyor mu ve iCloud hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *