Başbakan’dan Hakan Fidan yorumu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Mossad’la ilgili bazı bilgileri İran’a verdiğine dair ABD basınında yer alan iddialarla ilgili “Önümüze müdellel (ispatlanmış) her hangi bir belge gelmedikten sonra, biz hiçbir arkadaşımıza kalkıp tavır almayız; bu arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz” dedi.
Erdoğan, Kosova’ya hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Milletvekillerinin başörtüsüyle Meclis’e girebilmesi için İçtüzük değişikliğine gerek olup olmadığı sorusu üzerine Erdoğan, “İçtüzük değişikliğine gerek yok. Şartlar müsaittir ve başörtülü olarak milletin seçtiği vekiller parlamentoda görev ifa edebilirler” dedi.

‘Vefasızlık kitabımızda yok’
MİT Müsteşarı Fidan hakkında yapılan haberlerde asıl amacın k Parti hükümetini yıpratmak olduğu şeklindeki iddialar sorulduğunda Erdoğan, “Ağzı olan konuşuyor” diyerek, şöyle devam etti:
“İsrail açıklamasına ister istemez inanmak durumundayız veya inanırız. Bizim için önemli olan, bürokratlarımıza, teknokratlarımıza veya siyasi mücadeledeki arkadaşlarımıza, müdellel herhangi bir şey olmadığı sürece, biz bu arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz ve her zaman, göreve getirdiğimiz bu arkadaşlarımıza sonuna kadar sahip çıkarız. Her zaman yanlarında, arkalarında oluruz. Bunlar bizim yol arkadaşlarımızdır ve bu yol arkadaşlarımıza vefasızlık bizim kitabımızda yoktur. Bunun içinde TSK’daki arkadaşlarımız da var, MİT’deki arkadaşlarımız da var. Dediğim gibi müdellel her hangi bir önümüze belge gelmedikten sonra, biz hiçbir arkadaşımıza kalkıp da ‘gazeteler yazdı, şu söyledi, bu söyledi’ diye onlara yönelik herhangi bir tavır almayız.”

Bahçeli’ye gidilmeyecek
Yeni anayasa çalışmalarında uzlaşılan 60 maddeye ilişkin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Kapımızı çalmasınlar” sözleriyle ilgili Erdoğan, “Kapısı kapalı olanın kapısını çalmaya gerek yok” dedi. CHP’nin anayasada tutuklu vekillere dair şartı da hatırlatılınca Erdoğan şunları söyledi:
“Mutabık kalınan 60 madde var. Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Bunları Meclis’ten geçirebiliriz’ dedi. Tamam, arkadaşlarımıza dedik ki ‘Tamam, CHP ile bu 60 maddeyi Meclis’ten geçirelim.’ Arkadaşlarıma sadece şunu söyledim, ‘Herhangi bir bu noktada şart biz kabul etmiyoruz.’ Şart ileri sürmeden varsalar yola devam ederiz, görüşmeye yoksalar bundan sonraki süreç tamamıyla Meclis Başkanı’nın takdirindedir; vereceği karara uyarız.”

 

Füze sisteminde NATO karışamaz
Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin füze savunma sistemiyle ilgili, “Türkiye Çin ile sözleşme yapma kararlılığını sürdürüyor mu?” sorusuna “Şu anda en uygun şartlar, puanlamada Çin’i göstermektedir. Tüm bu çalışmaları şu anda Çin ile müsteşarlık yetkilileri yapmaktadır ve NATO’nun bu konuda yapmış olduğu açıklamalar veya herhangi bir ülkenin yaptığı açıklama da bu konuda belirleyici değildir” cevabı verdi.
AB katılım müzakereleri çerçevesinde 3,5 yıldan sonra yeni fasılın açılmasına dair Erdoğan, “Bundan sonraki süreçte Şansölye Merkel’in de daha olumlu yaklaşacağını zannediyorum. Çünkü üç faslı Almanya’nın dönem başkanlığında açtık: inanıyorum ki süreçte çok daha süratle yol alabileceğiz” dedi.
Erdoğan, Cenevre-2 konferansıyla ilgili “Türkiye’nin bu süreç içerisinde yüklendiği bir yük var. Ülkemizde 600 bine yaklaşan Suriyeli sığınmacı kardeşlerimiz var. Bunlara yönelik yaptığımız yatırımlar ortada. Cenevre-2’yi göreceğiz ve Cenevre-2’de umut ederiz ki hayırlı, isabetli bir karar çıkar” yorumu yaptı.

Bir önceki yazımız olan Seçil Müge Doğanay'ın sevgilisi konuştu başlıklı makalemizde bebeğin babası, gölcük ve lohusa depresyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *