Başbakan Erdoğan’dan Demirtaş’a cevap

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “BDP verdiği mesajlarla Adalet Bakanlığımızla arasını açmamaya gayret etsin. Eğer verdiği mesajlar bu dozda gidecek olursa, Adalet Bakanlığı’yla arasını açar ve böyle bir görüşmenin ipleri kopar” dedi.

Başbakan Erdoğan, dün bayram namazını Ataşehir Mimar Sinan Camii’nde kıldı. Erdoğan’a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve oğlu Bilal Erdoğan eşlik etti. Namaz sonrası camide vatandaşlarla bayramlaşan Erdoğan, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Erdoğan, bu Kurban Bayramı’na özellikle Suriye’de, Mısır’da, Libya’da, Myanmar’da, Afrika’nın değişik bölgelerinde insanların kimyasal ve konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü bir ortamda girildiğini söyledi. Erdoğan, Suriye’de kararsız kalmakla suçladığı BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler için “Tarihe bunun hesabını veremeyeceklerdir” dedi.

‘Tahrik kokan mesajlar’
BDP heyetinin İmralı ziyareti ve Abdullah Öcalan’ın mesajına ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, “Henüz, bana gelmiş bu konuda net, kesin bilgiler yok. Yorum yapmak doğru olmaz. Çünkü İmralı’da ne konuşulmuş, ne yapılmıştır bunu bilmediğim için de BDP heyetinin açıklaması üzerinden yorum yapmak sıkıntı olur” dedi.
Erdoğan, bir gazetecinin “BDP ile İmralı arasındaki makas açılıyor mu?” sorusuna ise şu cevabı verdi:
“BDP’nin İmralı ile arasının açılıp açılmasından çok BDP verdiği mesajlarla Adalet Bakanlığımızla arasını açmamaya gayret etsin. Eğer verdiği mesajlar bu dozda gidecek olursa bu sefer adalet Bakanlığı ile arasını açar ki böyle bir görüşmenin ipleri kopar. Bunu bir defa çok açık net söylemek zorundayım. Çünkü böyle sınırı aşan ve tahrik kokan mesajlara hükümet olarak biz de evet diyemeyiz. Bunu söylemek isterim.”

‘İstifaları beklemezdim’

Erdoğan, Yargıtay’ın Balyoz davasıyla ilgili verdiği onama kararı sonrası Deniz Kuvvetleri’nde yaşanan istifalarla ilgili soruya ise, “Böyle bir istifa doğrusu beklemezdim. Bu konuda samimi, dürüst, vatanını milletini seven bir generalin veya amiralin böyle bir süreç içinde istifasının gerekçesini bilmiyorum anlamak da mümkün değil. Yargıda olan bir süreç vardır. Yargının vermiş olduğu bir karar vardır. Ama gerekçesini bilmeden de herhangi bir açıklama yapmayı doğru bulmuyorum” şeklinde yanıt verdi.
Erdoğan, “Yerel seçimler yaklaşıyor. Bazı bakanların bazı illere belediye başkan adayı olacağı söyleniyor. Netleşen bir şey var mı?” sorusu üzerine, bunların hepsinin olağan olduğunu söyledi.
Bu ayın 26-27’sinde, 16 büyükşehir belediyesinde, belirledikleri 16 heyetin iki gün temayül yoklaması yapacağını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
“İkinci etabı da kasım ayının ilk 10 günü içerisinde ayrı bir 14 heyet, kalan 14 büyükşehre gidecek, oralarda temayül yoklamalarını yapacaklar. Buradan çıkacak neticeleri üst kurula sunacaklar ve üst kurulda değerlendirmeler yapıldıktan sonra gerekirse kamuoyu açıklamalarına bu büyükşehirlerde gideceğiz ve nihai kararımızı bu arada vermiş olacağız.”

 

Tatilde İstanbul dışında
Cami çıkışı gazetecilerin bayramı nerede geçireceğine dair sorusuna Başbakan Erdoğan, “İstanbul, İstanbul dışı, ama Türkiye…” karşılığını verdi. Erdoğan, balkondan kendisine el ve mendil sallayan yaşlı bir çifte, el salladı ve “Sağolun” dedi.

Bir önceki yazımız olan Etleri nasıl saklamalıyız? başlıklı makalemizde Etleri nasıl saklamalıyız, Kırmızı Et ve kırmızı et tüketmek hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *