Başbakan Erdoğan’dan askerlere müjde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kısa dönem askerliğin 6, uzun dönemin ise 12 ay olacağını söyledi. Düzenlemenin bayramdan sonra çıkacağını belirten Erdoğan, “Yedek subaylığın kaldırılması diye bir şey söz konusu değil. Yedek subaylık yine aynı şekilde devam edecek” dedi.
Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ile görüşmesinin ardından, otelden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin düzenlemeye dair soru üzerine “Bu artık bayramdan sonra” dedi. Askerlik süreleriyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay’ın çalışma yaptığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

‘Niyet gözaltısını duymadım’

“Burada hemen anında bir karar almak şu bakımdan kolay değil, mevcut, elimizdeki asker potansiyelini, tabii gelenlerle bunların dengelemesi yapılacak. İhtiyaçlar, hepsi, bunların değerlendirmesini yaptıktan sonra kararı inşallah alacağız. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı yeterlidir. Ona göre hemen adımı atarız.”
Kısa dönem askerlik 6 ay olarak kalacak mı” sorusuna da Erdoğan, “O 6 ay, diğeri de 12 ay. Şu anda bizim mutabık kaldığımız budur. Yedek subaylığın kaldırılması diye bir şey söz konusu değil. Yedek subaylık yine aynı şekilde devam edecek” yanıtını verdi. “Paketteki düzenlemelerden bayram öncesine yetişecek olanlar var mı?” sorusu üzerine de Erdoğan, idari düzenlemelerin Kurban Bayramı öncesine yetiştirilmeye çalışıldığını bildirdi.
“Adalet ve İçişleri bakanlıklarınca yapılacak yeni bir düzenlemeyle polise ‘niyet gözaltısı’ yetkisi verileceği konuşuluyor. Bu konuda çalışma var mı” sorusuna Erdoğan, “Duymaz uydurur kabilinden yazılı ve görsel medya bu tür şeyleri yapıyor. Şu anda benim önüme gelmiş ne bir dosya ne bir teklif var, duymadım şimdi sizden duyuyorum” yanıtını verdi.

‘Çok çirkin buluyorum’
Başbakan Erdoğan
, “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, kimyasal silahlarının imhası konusunda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın anlaşmaya uyduğu için övgüyü hak ettiğini söyledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu, “110 bin kişiyi öldüren insanın davranışlarını nasıl övgüyle karşılayacağız?” dedi.

‘Başörtüsü 2 gün sonra yasal olacak’

Habertürk televizyonunun canlı yayınında soruları yanıtlayan Atalay, ‘demokratikleşme paketi’ndeki düzenlemeler hakkında “Kamuda kılık kıyafet, öğrenci andı düzenlemeleri bayramdan önce gerçekleşecek. Kılık, kıyafet bakanlarımızın imzasına açıldı, tamamlanmak üzere. Öğrenci andıyla ilgili olan ise Milli Eğitim Bakanlığımızın tasarrufu. Bunların üçü, bayramdan önce, yani bu hafta içinde tamamlanacak. 1-2 gün içinde Resmi Gazete’de yayımlanabilir” diye konuştu. Atalay, kıyafet yönetmeliğinde kesin istisnalar konulacağına dikkati çekerek, “3 istisna getiriliyor. Bir: üniformalılar, asker ve polis. İki: Yargıda hâkim ve savcı istisna tutuluyor” dedi.

 

Bir önceki yazımız olan CHP tek isme mahkûm değil başlıklı makalemizde Adil Gür, Aslı Aydıntaşbaş ve CHP hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *