Başbakan Erdoğan’a Ada sakinlerinden yanıt!

Yassıada ve Sivriada’nın imara açılmasını protesto eden Adalılar, “Siz kimsiniz” diye soran Başbakana cevap verdi. Ertuğrul Günay ise “yeni” planları eleştiren bir mail yolladı

Yassıada ve Sivriada’nın doğal ve tarihi SİT alanından çıkarılıp, imara açılması konusunu 14 Temmuz’da yazmıştım. Eski Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bana gönderdiği mailde aynen şöyle diyordu:
“Yazınızı üzüntüyle okudum. Yassıada, tamamen tarihi ve doğal koruma kurallarına bağlı kalarak bir anı müzesi olarak tasarlanmıştı.
Şimdi bu tasarıdan vazgeçilmesini ve yeni yapı yoğunlukları oluşturulmasını doğru bulmuyorum… Asıl doğru ve önemli olan, Yassıada’yı tarihsel özelliklerini koruyarak, demokrasi tarihimizin ibret verici yüzleşme merkezlerinden biri haline getirmektir. Bunun dışındaki düzenleme ve beklentilerden kaçınmaktır.”
Günay böyle diyor, ya Adalılar? 21 Temmuz’da Yassıada ve Sivriada’ya giderek basın açıklaması yapan Adalılar, 27 Mayıs yargılamalarının yapıldığı spor salonunda forum düzenlemişti. Bu arada itirazlarını imza toplayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettiler.

“Sen kimsin ya?”
Başbakan Erdoğan ise 18 Eylül’de Adalılar’a şöyle seslenecekti: Sen kimsin ya?
Heybeliada Forumu, Adalılar adına bir basın açıklamasıyla cevap verdi. Kısaltarak yer veriyorum,
yorum sizin:
* Biz Adalar’da yaşayan İstanbullularız. Burada çok çok eski zamanlardan beri yaşayanlarımız da var, yeni gelenlerimiz de.
* Motorcusu, faytoncusu, pazarcısı, fırını, kasabı, ayakkabıcısı, öğretmeni, kadını, erkeği, çocuğu var. Biz varız, biz Adalarda yaşıyoruz!
* Biz, ekonomik gerekçeler bahane edilerek hastaneleri kapatılan, acil servis hizmeti bile verilmeyen Adalar’da ölümle burun buruna yaşayanlarız.
* Biz, belki de dünyanın en pahalı ulaşım ücretleriyle bir taraftan soyduğunuz, bir taraftan da saatlerce vapur beklemeye mahkum ettiğiniz, geceleri hapsettiğiniz Adalılarız.

Adalarda yaşayan biziz
* Bir adadan diğerine geçmek için bile ücret ödeyen İstanbullularız biz! Hatırladınız mı? Yollarında yürümek için bile haraç ödenen, orman işletmelerinin dağıttığı ihalelerle kıyıları yağmalandığı için para ödemeden denize bile girilemeyen dünyanın en tuhaf adalarının sakinleriyiz.
* Evet biz, her şeye rağmen Adalar’da yaşıyor ve mücadele ediyoruz! Yassıada ve Sivriada’nın yağmaya açılmasına, hazır olduğunuzu söylediğiniz projelerle yerle bir edilmesine de biz karşı çıktık!
* “Burası artık Özgürlük ve Demokrasi Adası” olsun diyenler de, “Sivriada ve Yassıada Bizimdir” diyenler de bizdik!
Velhasıl Adalılar, Yassıada ve Sivriada projeleriyle sonuna kadar mücadele etmeye kararlı. Çünkü Adalar’da yaşayan onlar…

ŞEHiR HATLARI NE YAPIYOR?

* Adalar, İstanbul’un en popüler turizm destinasyonları arasında. Şehir hatları vapurları turistle dolup taşıyor.
* “Adalar her mevsimde güzel” pazarlaması yapan Şehir Hatları, bu mottoya sadece yazın,
3.5 aylığına bağlı kalıyor.
* Yaz tarifesi, okullar açılır açılmaz (15 Eylül) sonlanıyor ve Kabataş’tan günlük vapur sayısı günde dokuza düşüyor.
Ta haziran kadar böyle!
* Bostancı vapurları ise günde iki sefer! Hadi Adalıları ve İstanbulluları düşünmüyorsunuz, bari yaz kış Adalar’ı ziyaret
eden turistleri düşünün…

Bir önceki yazımız olan Cimbom'a mantıklı ve zor soru başlıklı makalemizde Cimbom, Ercan Güven ve Fenerbahçe medyası hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *