Baş dönmesi tarih mi oluyor!

İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda balerinlerin başının dönmediği ortaya çıktı. Yıllar süren eğitimler sonucunda baş dönmesine karşı direnç oluşturan balerinler ‘kronik baş dönmesi’ rahatsızlığına da çare olabilir…

Sporcularla karşılaştırdılar
Imperial College London tarafından yapılan araştırmada 29 balerin ile 20 kadın sporcunun beyinleri incelendi. Balerinlerin, beyin yapısında oluşan farklılıklar sayesinde baş dönmesi yaşamadıkları ortaya çıktı. Araştırma çerçevesinde katılımcılardan karanlık bir odadaki sandalyenin etrafında dönmeleri istendi. Daha sonra nasıl hissettikleri soruldu. Bu sırada katılımcıların göz refleksi ölçüldü. Ayrıca MR ile beyin görüntüleri incelendi.

Beyinciklerindeki bölüm küçük
Balerinlerin beyinciğindeki denge organlarının verilerinin işlendiği bölüm ile serebral kortekste baş dönmesi algısından sorumlu bölümün, sporcularınkinden farklı olduğu tespit edildi. Balerinlerin beyinciklerindeki bölümün daha küçük olduğu belirtildi. Balerinlerin yıllar süren eğitimlerinin iç kulaktaki denge organlarına giden sinyallerin engellenmesini sağladığı görüldü.
Araştırmaya katılan bilim insanlarından Barry Seemungal, balerinlerin baş dönmesine karşı kendilerini eğittiğini söyledi. Seemungal’a göre balerinlerin beyinleri incelenerek kronik baş dönmesi olan hastalara daha iyi tedavi yöntemleri bulunabilecek.

Bir önceki yazımız olan Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi başlıklı makalemizde Dormen Tiyatrosu, Ezel dizisi ve Ramiz Dayı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *