Başörtülüler kamuda nasıl giyinecek

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı pakette başörtüsü kamuda serbest bırakılırken, eski yönetmelikte yer alan tariflerin ne şekilde değişeceği ve yeni sınırlar belirsizliğini koruyor

Demokratikleşme paketiyle kamuda başörtüsüne yeşil ışık yakılırken, yeni kılık ve kıyafet yönetmeliğinin sınırlarının ne olacağı konusundaki kafa karışıklıkları sürüyor.
Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği’nin mevcut halinde, kadın ve erkeklerin giyim tarzı şöyle tarif ediliyor:
“(Kadınlar) Elbise, pantolon etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır. Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.
(Erkekler) Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabiî olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.”
Belirsizlik sürüyor
Pakette, kadınların “başı açık” şartının kaldırılmasıyla bu sorunun çözüleceği belirtiliyor. Yönetmelikle ilgili şu sorular ise yanıt bekliyor:
– Erkekler saçlarını uzatabilecek mi?
-Erkekler küpe vb. aksesuarları kullanabilecek mi?
-Zabıta gibi üniforma giyilen mesleklerde kadınlar başörtüsüyle çalışabilecek mi?
-Başörtülü kadınların yüzlerini açarak çarşaf giyme hakları olacak mı?
-Kadınların dizüstü etek, yırtmaçlı etekle işe gitme hakları olacak mı?
-Kadınlar kolsuz bluz ya da strech pantalon giyebilecek mi?
-Bıyıklarla ilgili bir sınır çizilebilecek mi?
-Sakal bırakılabilecek mi?
-Favori uzunluğuyla ilgili bir sınırlama olacak mı?
-Kravat zorunluluğu kalkacak mı?

 

Bir önceki yazımız olan Doğu Anadolu büyük depremi bekliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *