Başörtülü vekiller Meclis’e girebilecek mi?

Ak Parti, 1 Ekim’de başlayacak yasama yılında başını kapatmak isteyen kadın milletvekillerine engel olmayacak.

Kulislerde daha önce kapalı olan Ak Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ile Kahramanmaraş Milletvekili Sevda Beyazıt Kaçar’ın, Meclis’e başörtüsüyle gelebilecekleri konuşuluyor. Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, “Grup olarak başını kapatmak isteyen milletvekiline bizim kapat ya da aç dememiz söz konusu değil” diye konuştu.
Canikli, TBMM’deki makam odasında bazı gazetecilerle sohbetinde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Canikli, “Başörtülü milletvekili olabilir mi?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Grup olarak başını kapatmak isteyen milletvekiline bizim kapat ya da aç dememiz söz konusu değil. Lehte ya da aleyhte olmalıyız. ‘Girme bu şekilde’ ya da ‘gir’ diye bir şey olmaz. Meclis mevzuatında yasal engel yok. Daha önce toplumda gerginlik olur diye bu konuda hassastık, hatta daha önceki seçimlerde de aday gösterilmedi. Ama şimdi bu konuda toplumsal bir mutabakat var. Meclis mevzuatında da bir engel yok.”

Örtülü iki vekil var
Kulislerde milletvekili seçilmeden önce belli bir dönem kapalı olan Ak Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ile Kahramanmaraş Milletvekili Sevda Beyazıt Kaçar’ın Mecis’e başörtüsüyle gelebileceği konuşuluyor. Ak Parti, TBMM İçtüzüğü’nün değiştirilmesi konusunda son bir hamle yapma kararı aldı. Canikli, “İçtüzük değişikliği gelebilir. Meclis Başkanı bu konuda çağrı yapar yine. Meclis’te daha önce gerginlik yaratan değişiklik önerisini yeniden gündeme getiririz” dedi.

‘Böyle bir düşüncem yok’
Milliyet’in ulaştığı Kahramanmaraş Milletvekili Sevda Beyazıt Kaçar, “Kapanmayı düşünüyor musunuz” sorusuna, “Sadece din eğitimi aldığım okul döneminde kapalıydım. Kapanma tabii ki her inanan Müslüman kadının gönlünde olan bir şeydir. Ancak benim böyle bir düşüncem yok” yanıtını verdi.

Bir önceki yazımız olan Türkiye radara yakalanmayan füzeleri 'yakalayacak' başlıklı makalemizde FD-2000 füze, HQ-9 füze savunma sistemi ve radara yakalanmayan füze hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *